Każdy jest inny, wszyscy jesteśmy równi
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.

Powiat Pszczyński wdraża wiele działań w pszczyńskim starostwie i jednostkach, które mają na celu poprawę dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Są to działania wielokierunkowe, obejmujące zarówno tworzenie strony internetowej oraz przekazów w mediach społecznościowych w oparciu o standardy ułatwiające osobom z niepełnosprawnościami dostęp do publikowanych treści, przygotowywanie dokumentów w taki sposób, by mogły być odczytywane przez osoby słabowidzące i niewidome, ułatwienia dla osób głuchych czy likwidację barier architektonicznych.
W budynku starostwa został umieszczony plan obiektu w alfabecie Braille’a, pętla indukcyjna ułatwiająca komunikację z osobami słabosłyszącymi, lupy pomocne osobom słabowidzącym w wypełnianiu wniosków. W przygotowaniu jest plan tyflograficzny budynku Powiatowego Centrum Przesiadkowego z objaśnieniami w alfabecie Braille’a oraz ścieżka dotykowa na parterze Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
Powiat Pszczyński bierze udział w projektach mających na celu poprawę obsługi i dostępności starostwa i powiatowych jednostek dla osób ze szczególnymi potrzebami. - Pracownicy uczestniczą w szkoleniach i seminariach, które zapoznają ich ze specyfiką obsługi klientów ze szczególnymi potrzebami, część z nich przeszło kurs Polskiego Języka Migowego, a nasze obiekty kompleksowy audyt architektoniczny, który wskazał kierunki działań, które pozwolą nam jeszcze bardziej zwiększyć dostępność - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński. Szkolenia, kursy i zakupy sprzętów realizowane są dzięki uczestnictwu w projektach.
Mieszkańcy chętnie korzystają z bezpłatnej wypożyczalni rowerów trójkołowych oraz sprzętu rehabilitacyjnego - to oferta nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także osób starszych czy po urazach. Każdy mieszkaniec może współtworzyć informator „Powiat bez barier”, który wskazuje w jaki sposób obiekty na naszym terenie dostosowane są do osób ze szczególnymi potrzebami. Eksperci oceniający dostępność urzędów wskazali, że Starostwo Powiatowe w Pszczynie jest kopalnią dobrych praktyk.
Corocznie Powiat Pszczyński docenia niezwykłą aktywność osób z niepełnosprawnościami, przyznając Wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony”. To fantastyczni ludzie, którzy mimo trudności, pokonują trudności i udowadniają, że chcieć to móc. Dotychczas statuetka w kształcie motyla trafiła do artystki Alicji Szymczak oraz sportowców - poruszającego się na wózku Szymona Klimzy oraz Filipka Waleckiego z Trisomią 21. chromosomu.
- Osoby z niepełnosprawnościami to znakomici ambasadorowie pokonywania w życiu wszelkich trudności. Uczymy się od nich każdego dnia wrażliwości, dobroci, a przede wszystkim siły i wiary w to, że gdy się chce, można bardzo wiele. Wszystkim mieszkańcom powiatu pszczyńskiego z niepełnosprawnościami życzę, aby na drodze, którą Państwo zmierzacie było jak najmniej przeszkód zarówno tych fizycznych, jak również tych znajdujące się w umysłach innych ludzi. Zależy nam, aby miejsce, w którym żyjemy stawało się coraz bardziej przyjazne dla wszystkich - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego