Utworzone z miłości do historii Śląska. Stowarzyszenie „Pro Memoria” ma już 10 lat
„Pro Memoria. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939” świętowało 10-lecie swojej działalności. Oficjalna część uroczystości odbyła się w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie.

Świętowanie jubileuszu 10-lecia istnienia „Pro Memoria. Stowarzyszenie Bitwy Pod Pszczyną 1939” połączone zostało z otwarciem wystawy z okazji 100-lecia plebiscytu na Górnym Śląsku i III-go Powstania Śląskiego oraz promocją najnowszej książki pt. „Kronika szkoły w Ćwiklicach. 1887 - 1922”. To 15. publikacja wydana przez pszczyńskie stowarzyszenie, które powstało w maju 2011 roku w Ćwiklicach. - Od niedzieli, 14 listopada wystawa będzie dostępna dla zwiedzających i pozostanie w muzeum, aż do wiosny - mówił Marian Małecki, prezes „Pro Memoria. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939”.
Oficjalną część uroczystości zakończyła msza św. w intencji członków i sympatyków „Pro Memoria. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939” w zabytkowym kościele pw. św. Marcina w Ćwiklicach. Po mszy złożono kwiaty na grobie poległych żołnierzy na cmentarzu parafialnym w Ćwiklicach.
Stowarzyszanie „Pro Memoria” prowadzi działalność muzealną, wystawienniczą, wydawniczą, edukacyjną i społeczną. Obecnie liczy 30 członków, miłośników historii dziejów Śląska. Pszczyńskie stowarzyszenie organizuje m.in. comiesięczne prelekcje o tematyce historycznej i regionalnej oraz raz w roku wystawę czasową w budynku muzealnym.

Członkowie „Pro Memoria. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939” w listopadzie 2014 roku utworzyli Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie, które gromadzi pamiątki związane m.in. z Powstaniami Śląskimi. W zbiorach placówki znajdują się militaria (m.in. broń, amunicja i mundury), dokumenty, zdjęcia, mapy oraz obrazy. Ekspozycje muzealne zostały podzielone na stałe i plenerowe.
Życzenia z okazji jubileuszu 10-lecia działalności złożyła starosta Barbara Bandoła. - Dziękuję za zaangażowanie w upowszechnianie ważnych wydarzeń historycznych. Bardzo doceniam Państwa wkład w przekazywanie wiedzy młodemu pokoleniu poprzez organizację lekcji historii oraz spotkań z żyjącymi świadkami ważnych wydarzeń - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego