Śląscy starostowie z propozycjami ws. potrzeb zdrowotnych
W Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyło się robocze spotkanie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. Śląscy starostowie pracowali nad uwagami do projektu Planu Transformacji dla Województwa Śląskiego na lata 2022-26 w zakresie zdrowia.

Posiedzenie odbyło się w powiecie pszczyńskim nie bez powodu. Starosta pszczyńska Barbara Bandoła jest przedstawicielem Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego w Wojewódzkiej Radzie ds. Potrzeb Zdrowotnych. Jednym z najważniejszych zadań tego gremium jest opracowanie projektu wojewódzkiego planu transformacji w zakresie zdrowia oraz jego monitorowanie i aktualizacja. Dokument ma w grudniu zostać zatwierdzony w Ministerstwie Zdrowia dla każdego z województw.
- Chcemy szeroko konsultować zagadnienia dotyczące systemu ochrony zdrowia naszych mieszkańców. Wiele spraw nas w tym temacie martwi. Na przykład szpitalom sieciowym podwyższono wyceny za świadczenia, a tym poza sieciom, jak placówce w Pszczynie - nie, mimo że wykonują taką samą pracę. Są też uwagi, które nie zamykają się na poziomie województwa. Chcąc zracjonalizować funkcjonowanie szpitali, widzimy konieczność porozumienia w zakresie wdrożenia konsolidacji między szpitalami w kwestii oddziałów. Ale taka konsolidacja będzie możliwa, kiedy nastąpi racjonalna wycena usług świadczonych w szpitalach. Dzisiaj jedne są wycenione dobrze i warto je realizować, a inne, bardzo potrzebne np. opieka paliatywna, czy opieka w ramach zakładów opiekuńczo-leczniczych, są wycenione słabo. Trudno więc robić konsolidację i przesuwać do jednego szpitala takie świadczenia, bo ten szpital się nie utrzyma - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Starostowie sugerowali, by do planu transformacji wprowadzić zapisy dotyczące profilaktyki nowotworów czerniaka, płuc, jelita grubego. Podkreślali, że COVID-19 zmienił znacząco mapę potrzeb zdrowotnych województwa śląskiego i ta, tworzona w 2019 roku wymaga aktualizacji. Proponowano także, by w ramach planu transformacji zapisać środki dla szpitali na stypendia dla lekarzy, którzy robią w nich specjalizację.
Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego, starosta bielski Andrzej Płonka, podkreśla, że jednym z największych problemów służby zdrowia jest brak lekarzy i pielęgniarek. - Trzeba wzmocnić kształcenie, co wymaga porozumienia pomiędzy ministrem zdrowia a ministrem edukacji. Musimy też powiedzieć uczciwie, ile w danym szpitalu, w zależności od stopnia referencji wynosi wycena świadczeń. Jeżeli nie będą one wycenione właściwie, będziemy dalej w każdym szpitalu generować starty. Szpitale są dzisiaj na skraju przepaści - mówi Andrzej Płonka.
Opracowane przez starostów propozycje zostaną w przyszłym tygodniu przekazane Radzie ds. Potrzeb Zdrowotnych przy wojewodzie śląskim.
Kolejnym tematem poruszonym podczas posiedzenia konwentu był rządowy program cyfryzacji samorządów. Ze środków Unii Europejskiej Polska otrzymała 2,1 mld euro na cyfryzację jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek im podległych. Środki będzie można przeznaczyć na zakup sprzętu IT i oprogramowania oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych. O granty w wysokości od 100 tys. zł do 2 mln zł mogą ubiegać się jednak tylko gminy. Starostowie zauważali, że rząd kolejny raz zapomniał o powiatach. Jest to niezrozumiałe, ponieważ usługi dla mieszkańców świadczone przez powiaty - w geodezji, architekturze czy komunikacji są zinformatyzowane i wymagają ciągłych aktualizacji. Konwent przekaże w tej sprawie stanowisko. Wspólne stanowisko dotyczyć będzie także podwyżek cen gazu i prądu.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego