Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

"Wyścig Po Życie". Brat Mirek i Grzesiek przejadą 1300 km dla Filipka Cholewy

W 7 dni chcą pokonać na rowerach trasę z Bielska-Białej do Gdańska i z powrotem, aby pomóc choremu dziecku. Poruszyła ich historia Filipka Cholewy z powiatu pszczyńskiego, który zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni SMA.

Dwaj mężczyźni, którzy wyruszą w trasę na rowerach dla chorego Filipka.

Pasją brata Mirka Myszki oraz Grzegorza z Bielska-Białej jest kolarstwo szosowe. Na rowerach spędzają czas i odpoczywają od codziennych obowiązków. Podejmują różne wyzwania, które kształtują ich ducha. - Walka z samym sobą to najtrudniejsza z walk, które człowiek musi stoczyć, aby osiągnąć coś wielkiego - przekonują. Dlatego postanowili wykręcać kilometry dla chorego na SMA Filipka Cholewy.

- Nie wiemy, jak długo będzie trwała akcja zbiórki, oby jak najszybciej się zakończyła. Wpadliśmy na pomysł zorganizowania „Wyścigu Po Życie" - aby wesprzeć tę akcję, ożywiając media społecznościowe. Szykujemy się na wyjazd kolarski, aby przez 7 dni wielkiego wyzwania walczyć o życie Filipa mówiąc i zachęcając do składania małych i większych ofiar - mówią brat Mirek i Grzesiek.

Wyruszą 21 czerwca z Bielska-Białej i planują w siedem dni pokonać 1300 km do Gdańska i z powrotem. To jakieś 200 km dziennie. Podczas swojej podróży będą namawiać napotkane osoby do wsparcia akcji, założyli także skarbonkę na stronie Filipka na portalu Siepomaga otwiera się w nowym oknie

Filipek cholewa leży w łóżeczku pod respiratorem
fot. Siepomaga

Brat Mirek jest zakonnikiem, który od dziewięciu lat pracuje w parafii pod Szyndzielnią, gdzie organizuje Ekstremalna Drogę Krzyżową. Grzegorz jest młodym mieszkańcem Bielska-Białej. To już druga akcja pomocowa. Pierwsza odbyła się na rzecz rodziny, która straciła dom w pożarze.

Filip Cholewa ma 11 miesięcy. Jest niemal całą dobę podpięty pod respirator, a jego rodzice muszą stale czuwać nad oddechem chłopca.

Filipek zużywa zbyt dużo energii na oddychanie, co jest powodem bardzo powolnego przyrostu wagi. Jest dożywiany przez sondę. Zbiórka na terapię genową trwa od 8 października. Obecnie na koncie Siepomaga jest ponad 4,2 mln zł. Terapię trzeba podać jak najszybciej, dlatego liczy się każda złotówka. Choć zebranie ponad 9 mln zł wydaje się ponad siły, historia Maciusia Cieślika z Jankowic pokazała, że może się udać. Chłopiec w połowie stycznia otrzymał terapię genową, a teraz robi duże postępy w rehabilitacji.

Patronat nad wyprawa objął Czesław Lang, organizator Tour The Pologne. Wyprawę patronatem objęła także starosta pszczyńska, Barbara Bandoła.

Codziennie będzie można śledzić na żywo pozycję kolarzy, klikając w link dostępny codziennie na stronie na Facebooku otwiera się w nowym oknie

Więcej informacjihttps://raceforlife.pl otwiera się w nowym oknie ] na stronie internetowej Race For Life[/url]

Patronat medialny: Radio Bielsko.

Grafika przedstawiająca rowerzystę oraz napis wyścig po życie.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Przedsiębiorczość

    Praca dla młodych. Pracodawco, możesz zgłosić propozycję zatrudnienia

    12 czerwca odbędzie się Kiermasz Pracy Wakacyjnej, którego organizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie. Młodzi ludzie po raz piąty skorzystają z wydarzenia, by znaleźć odpowiednią ofertę pracy na lato. Pracodawcy mogą zgłaszać propozycje wakacyjnego zatrudnienia do piątku 6 czerwca.

  • Protokół z przebiegu przeprowadzonych konsultacji

    Zgodnie z uchwałą nr 230/55/25 Zarządu Powiatu Pszczyńskiego z dnia 26 marca 2025 r., w dniach od 8 do 15 kwietnia 2025 r. przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie przyjęcia Statutu Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie.