Podopieczni Zameczku w Rudołtowicach korzystają już z ogrodu sensorycznego
Na terenie Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach powstał ogród sensoryczny. Miejsce posłuży nie tylko podopiecznym, ale także mieszkańcom.

Nastąpiło otwarcie ogrodu sensorycznego przy Zameczku w Rudołtowicach. W wydarzeniu wzięli udział m.in. członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs, starosta pszczyński Barbara Bandoła, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, członek Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska” Andrzej Nelec oraz prezes Polskiego Związku Niewidomych Okręg Śląski Sebastian Biały.
Ogród sensoryczny został podzielony na określone części, w których znajduje się m.in. pergola, stoły sensoryczne, stanowisko do hydroterapii, zakątek traw, skalniak oraz ścieżka sensoryczna. Dzięki zastosowaniu różnych faktur służy ona do stymulacji stóp. Znajdują się na niej kamyczki, szyszki, ziemia, piasek, kora oraz delikatny mech.
Wszelkie posadzone w ogrodzie rośliny są bezpieczne dla dzieci. - W ogrodzie posadziliśmy borówki, porzeczki, maliny, truskawki, jabłoń, czereśnię i agrest. Widać już na nich nawet pierwsze zalążki owoców - mówi Aleksandra Pustelnik, zastępca dyrektora ds. edukacji Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach.
Projekt przestrzeni pod polisensoryczne warsztaty z zakresu hortiterapii został opracowany przez Magdalenę Michnę-Czyrwik z fundacji „Puk Puk” z Woli. Z ogrodu sensorycznego mogą korzystać nie tylko podopieczni Zameczku w Rudołtowicach, ale także mieszkańcy Rudołtowic i okolicznych miejscowości.
- Cały projekt zrodził się z potrzeby stworzenia atrakcyjnej przestrzeni, w której nasi wychowankowie mogą miło spędzić czas, a przy okazji się rozwijać - mówi Beata Brom, dyrektor Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach.
Miejsce powstało w ramach zadania pn. „Realizacja polisensorycznych warsztatów z zakresu hortiterapii oraz przestrzeni warsztatowej do hortiterapii w postaci ogrodu sensorycznego”. Inwestycja została zrealizowana, dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego