Światowy Dzień Zespołu Downa. Załóż skarpetki nie do pary na znak solidarności
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Dzień ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku odbywa się pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia jest podnoszenie świadomości na temat potrzeb i życia osób z zespołem Downa.
Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21. w kariotypie.
21.03 = 3 chromosomy 21.
Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają nas do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek i obowiązkowo nie do pary! Tym drobnym gestem możemy okazać swoją solidarność, chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znacznie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie - czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.
Powiat pszczyński na swoim profilu na Facebooku otwiera się w nowym oknie zachęca do podjęcia skarpetkowego wyzwania. "Pokażmy, że powiat pszczyński i jego mieszkańcy są solidarni z osobami z zespołem Downa oraz ich rodzinami. Podejmijcie z nami #SkarpetkoweWyzwanie - załóżcie skarpetki nie do pary, zróbcie zdjęcie i zamieśćcie je w komentarzu pod tym postem. Niech w świat idzie przesłanie, że indywidualność czyni ten świat pięknym i bardziej kolorowym. Wszystkie stopy na pokład! - przeczytamy w poście.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego