Pieśni ludowe z okolic Suszca zachowane od zapomnienia
Tomasz Mikołajec stworzył śpiewnik, w którym zebrał aż 40 pieśni ludowych wykonywanych przez mieszkańców Suszca. Publikacja ukazała się przy wsparciu powiatu pszczyńskiego.

Pieśni ludowe w śpiewniku „Już jo wiyncyj po tym Suscu maszerowoł nie byda” zebrał Tomasz Mikołajec - organista w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu oraz nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Kobielicach. Jego zamiłowaniem jest regionalny folklor, gwara śląska, śpiew i mała ojczyzna.
Pieśni zostały podzielone na trzy grupy: obrzędowe, powszechne oraz zawodowe. - Śpiewnik zawiera 40 pieśni ludowych wykonywanych przez mieszkańców Suszca - mojej rodzinnej miejscowości - czytamy we wstępie publikacji. - Stworzony zbiór pomoże ocalić od zapomnienia to, co najpiękniejsze - kulturę naszych ojców - dodaje autor. Teksty piosenek zostały opatrzone zapisem nutowym.
25-letni pasjonat kultury ludowej w ramach badań do pracy magisterskiej zebrał pieśni, które nie były do tej pory publikowane. - Wyjątkiem było kilka pieśni, które znalazły się już w poprzednich publikacjach, lecz znacząco różniły się od znanych mi zapisów - tłumaczy Tomasz Mikołajec, autor publikacji. Śpiewnik stanowi doskonałą kontynuację zbioru pieśni i utworów ludowych z ziemi pszczyńskiej zebranych przez Mariana Cieślę.
To 5. publikacja wydana przez Koło Związku Górnośląskiego w Suszcu. - Teksty pieśni są bardzo autentyczne i traktują najczęściej o zwykłych, ludzkich sprawach, przeżyciach. Bardzo się cieszę, że autorem tej publikacji jest młody człowiek. Jest to dowód na to, że śpiew i muzyka łączą pokolenia - podkreśla Wojciech Lala, prezes Koła Związku Górnośląskiego w Suszcu.
Wydanie publikacji współfinansował powiat pszczyński.undefined
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego