Apel najmłodszych: Nie trujcie nas!
„Jesteśmy tym, co wdychamy”, „Kochaj dzieci - nie pal śmieci”, „Nie trujcie nas” - to tylko niektóre hasła, które znalazły się na transparentach przyniesionych przez dzieci i młodzież w ramach happeningu z okazji „Dnia Czystego Powietrza”.
.jpg)
Tegoroczny, II Dzień Czystego Powietrza przyciągnął na rynek prawdziwe tłumy najmłodszych - przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych w maseczkach antysmogowych przynieśli transparenty z hasłami, mającymi zwrócić uwagę na zanieczyszczone powietrze.
- Przyznajmy, że dotąd traktowaliśmy problem smogu po macoszemu. Jest szansa, by wreszcie to zmienić. Mam marzenie, żeby Pszczyna była czystym miastem, żeby ludzie tu przyjeżdżali, żeby złapać łyk czystego powietrza. Musimy walczyć, żeby nasze dzieci mogły chodzić do szkoły bez maseczek antysmogowych. Razem możemy dotrzeć do ludzi - przekonywał Jan Franek, uczeń Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, który wspólnie z kolegami i koleżankami w ubiegłym tygodniu zainaugurował kampanię edukacyjną „Nie Dokarmiaj Smoga”. Młodzi ludzie chcą przez media społecznościowe, ale także ulotki, plakaty i audycje radiowe namawiać mieszkańców powiatu pszczyńskiego, by nie przyczyniali się do powstawaniu smogu.
Ambasadorzy Czystego Powietrza - starosta Paweł Sadza i burmistrz Dariusz Skrobol wręczyli nagrody laureatom konkursów plastycznych, odbyła się także oficjalna prezentacja piosenki promującej kampanię "Nie Dokarmiaj Smoga”.
Akt mianowania Ambasadorem Czystego Powietrza otrzymał dr n. med. Marcin Leśniewski. - Powiem bardzo prosto - ze smogiem jest tak jak z papierosami, tylko bardziej. Z pomieszczenia, w którym ktoś pali, możemy uciec, niestety, od smogu uciec się nie da - mówił Ambasador Czystego Powietrza.
Organizatorami happeningu były: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej Pszczyńskie Centrum Kultury, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, Przedszkole Publiczne nr 2 w Pszczynie i Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie. Patronat nad wydarzeniem objęli starosta pszczyński, Paweł Sadza oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.
Podziękowania organizatorów i koordynatorów akcji:
Serdecznie dziękujemy Nauczycielom, Opiekunom, wszystkim, którzy poświęcili swój czas i wspierali nas podczas "II Zlotu Pszczyńskich Smogów". Jesteśmy szczerze poruszeni zaangażowaniem najmłodszych uczestników - przedszkolaki z różnych placówek przybyły na pszczyński rynek na własnych nogach i zostali z nami do końca akcji.
Szczególne podziękowania kierujemy do:
- Wojtka, Darka, Rafała i Stanisława, akustyków PCKulu, którzy profesjonalnie zajęli się techniczną stroną imprezy.
- zespołu muzycznego w składzie: wokal - Monika Mendrok Mika, rap - Tomasz Bek-On Bernacki, gitara basowa - Wojciech Chrobak, perkusja - Kajetan Adamczyk oraz instrumenty klawiszowe - Paweł Kukla za porywający występ.
Zobacz teledysk promujący akcję "Nie Dokarmiaj Smoga"
W teledysku wystąpili członkowie chóru Per Spasso z POPP, grupy teatralnej kÓrtyna z POPP oraz zaproszeni goście.
Muzyka i słowa - Łukasz Sojka
Aranżacja / instrumenty klawiszowe - Paweł Kukla
Wokaliści - Monika Mendrok-Mika i Tomasz Bek-on Bernacki
oraz chór młodzieżowy Per Spasso pod dyrekcją Katarzyny Machnik
Bas - Wojciech Chrobak
Perkusja - Kajetan Adamczyk
Trąbka - Mateusz Wachatarczyk
Saksofon - Bartek Banasik
Nagranie - Bartosz Góra i Marcin Piekło
Miks i mastering - Bartosz Góra
Nagrań dokonano w studio heavens.pl
Realizacja video - Arkadiusz Rakowski (www.rakufilm.pl) otwiera się w nowym oknie
Na podstawie koncepcji Wojciech Jakubiec
Pierwsze prace nad kształtem kampanii "Nie Dokarmiaj Smoga" rozpoczęły się na przełomie marca i kwietnia. Jej pomysłodawcą jest Aleksandra Antes-Szewczyk mieszkanka jednego z pszczyńskich osiedli.