Obchody 100-lecia śmierci Jana Kupca
Starosta Pszczyński, Burmistrz Pszczyny, Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej oraz Rada Sołecka w Łące, zapraszają 12 grudnia br. na spotkanie dla uczczenia 100-lecia śmierci Jana Kupca. Rozpocznie się ono o godz. 13.00 mszą św. w kościele w Łące. „JAN KUPIEC Z ŁĄKI – poeta ludowy i działacz na rzecz rozbudzenia narodowego Górnoślązaków”
PROGRAM SPOTKANIA:
13:00
- msza św. w kościele pw. św. Mikołaja w Łące w 100 – lecie śmierci poety Jana Kupca,
- złożenie kwiatów na grobie Jana Kupca - na cmentarzu przykościelnym.
14:30
- spotkanie z okazji 100 – lecia śmierci Jana Kupca – sala wielofunkcyjna szkoły w Łące,
- odsłonięcie pamiątkowej tablicy na ścianie biblioteki,
- wykład prof. dr hab. Dariusza Rotta z Uniwersytetu Śląskiego „Przyczynek do dziejów życia literackiego polskiego kręgu kulturowego na Śląsku na przykładzie Jana Kupca z Łąki”,
- promocja książki Katarzyny Bizackiej pt. „Historia Baranów Jana Kupca” wraz z tekstem poematu na płycie CD,
- film dokumentalny Wiesława Głowacza TVP „Mikołaje z Łąki” z udziałem Zespołu Regionalnego „Pszczyna”,
- występy zespołów ludowych „Pszczyna” i „Dolanie” z pieśniami ze zbiorów Jana Kupca,
Poczęstunek
Zakończenie spotkania
Jan Kupiec (1841-1909)
Poeta, zbieracz polskich pieśni ludowych, działacz oświatowy. Urodzony w 1841 r. w Bielsku jako syn chłopa z Łąki, który przed poborem do arm pruskiej uciekł za granicę do Bielska. Ponieważ matka jego zmarła bardzo wcześnie, wychowywał się w Łące, w domu jej siostry. Tam też odziedziczył kawałek pola i utrzymywał się z pracy na roli. Od 15 roku życia zapisywał zasłyszane śląskie pieśni świeckie i kościelne oraz baśnie i opowiadania. W latach 1861-71 służył w arm pruskiej uczestnicząc w dwóch wojnach.
Związany był z poznańską "Oświatą", która w latach 1876-1885 drukowała jego listy i materiały folklorystyczne. Wyszły o¬ne ponadto w latach 1884-94 w czterech tomikach jako „Powieśc bajki śląskie". Założył w Łące Towarzystwo Oświaty Ludowej oraz Towarzystwo Czytelni Ludowej. Sam posiadał księgozbiór liczący ponad 600 tomów. Poza licznymi wierszami okolicznościowymi napisał trzy poematy: „Historia baranów", „Sejmik w Jassach" oraz „Cyganka". Zmarł w Łące w 1909 roku.