W „Rolniczoku” pielęgnują tradycję
Darcie pierza na czas, skakanie na skakance czy tłumaczenie gwary śląskiej to tylko niektóre zadania z jakimi musieli się zmierzyć uczestnicy trzeciej edycji konkursu regionalnego zorganizowanego w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie. Zmagania towarzyszyły III Ogólnopolskiej konferencji pt. „Dziedzictwo kulturowe Ziemi Pszczyńskiej na zawsze w naszej pamięci… „Powrót do korzeni” - poszukiwanie racji dla lokalnej tożsamości”.

Konkurs odbył się 23 lutego w sali gimnastycznej Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie. Uczestniczyli w nim uczniowie z trzech placówek: : Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli.
Uczniowie musieli zmierzyć się z takimi zadaniami, jak m.in. darcie pierza na czas, przedstawienie znanej postaci ziemi pszczyńskiej na plakacie, skakanie na skakance (każdy z uczestników musiał przeskoczyć minimum 20 razy) oraz tłumaczenie tekstów z gwary na język polski.
Ostatecznie pierwsze miejsce ex aequo zdobyli przedstawiciele „Samochodówki” oraz ZSZiO z Woli, a drugie uczniowie „Rolniczoka”.
- Ziemia pszczyńska jest nie dość, że kolebką śląskiej przedsiębiorczości, to też jest jednym z nielicznych powiatów, w których tak mocno kultywuje się tradycję, zwyczaje, śląską mowę i taką prawdziwą, życiową zaradność. Życzę wam, żebyście jak najwięcej z tej tradycji i naszej historii czerpali - mówił do zebranej młodzieży starosta pszczyński, Paweł Sadza.
Podczas wydarzenia mogliśmy obejrzeć m.in. występ zespołu Folkowianie czy posłuchać monologu ślązaczki roku 2009, Otylii Trojanowskiej.
Patronat nad konkursem objęli Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Powiatowy Zespół Szkół nr 2, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ośrodek Matka Boża Różańcowa w Starej Wsi, Kolegium Pracowników Służb Społecznych Czeladzi, Muzeum Regionalne Kamojówka w Suszcu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka filia w Pszczynie.