IX Powiatowa Konferencja "WIELOWYZNANIOWE DZIEDZICTWO ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ"

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej i Starostwo Powiatowe w Pszczynie zapraszają na IX Powiatową Konferencję "WIELOWYZNANIOWE DZIEDZICTWO ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ" Konferencja odbędzie się we wtorek 2 grudnia 2008 r. w Sali Obrad Rady Powiatu Pszczyńskiego Pszczyna, ul. 3 maja 10

PROGRAM KONFERENCJI:
9:00 Otwarcie konferencji
Starosta Pszczyńsknż. Józef Tetla
Dyrektor POPP w Pszczynie dr Barbara Sopot - Zembok

9:10 Wielowyznaniowe dziedzictwo ziemi pszczyńskiej - dr Halina Nocoń

9:20 Pszczyńskie ślady śląskiego duchowieństwa - ks. dr Damian Bednarski (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)

9:50 Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej - ks. Jan Badura (Parafia ewangelicko-augsburska
w Pszczynie)

10:20 Górnośląskie sanktuaria - dr Danuta Kocurek (Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie)

10:50 Przerwa

11:20 Wręczenie nagród dla zwycięzców:
- konkursu dla nauczycieli na edukacyjną prezentację multimedialną: „Dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska - w świecie sacrum” ,
- konkursu plastycznego i fotograficznego dla młodzieży: „Ziemia pszczyńska terenem wielowyznaniowego dziedzictwa przeszłości”, „Kościoły, kapliczki, krzyże przydrożne na ziemi pszczyńskiej”.
11:40 Patron święci Śląska - (Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. B.Chrobrego
w Pszczynie, opiekun: mgr Ilona Gumola)
- Jadwiga Śląska – święta z Trzebnicy - Dawid Kaszok,
- Święty od wielkiej wody – portret Jana Nepomucena - Marcin Wadas,
- Strzegący przed żywiołem ognia – opowieść o świętym Florianie
- Miłosz Ściborski,
- Święty z Kamienia Śląskiego – dominikanin Jacek Odrowąż
- Piotr Garbacik, Paweł Garbacik,
- Patronka górników, czyli rzecz o świętej Barbarze - Katarzyna Kasińska, Arkadiusz Klenczar

12:30 Ślady Żydów niemieckich w Pszczynie nnych miastach Górnego Śląska
- Piotr Piluk (Zarząd Główny Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Warszawa)

ok. 13:30 Zakończenie konferencji.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.