Bezpieczeństwo to podstawa!

11 października pierwszo- i drugoklasiści z Kryr, Mizerowa i Rudziczki wzięli udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych w ramach akcji „Powiat Pszczyński-Bezpieczne Miejsce”.

Mobilne miasteczko ruchu drogowego

„Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce!” to hasło promujące bezpieczne poruszanie się pieszych po drogach powiatu pszczyńskiego. Kampania realizowana jest od kilku lat przez powiat pszczyński, a jej celem jest ograniczenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, m.in. poprzez zachęcanie do noszenia elementów odblaskowych.

- Do tej pory rozdaliśmy już niemal 30 tysięcy elementów odblaskowych na terenie całego powiatu. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego postanowiliśmy tegoroczną akcję dodatkowo poszerzyć o zajęcia edukacyjne dla uczniów pierwszych i drugich klas szkół podstawowych - wyjaśnia starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Zajęcia odbywać się będą w każdej gminie w wyznaczonych wcześniej placówkach. Jako pierwsi w akcji udział wzięli pierwszo- i drugoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kryrach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mizerowie.

Podczas zajęć prowadzonych przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie oraz strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie wykorzystane zostanie mobilne miasteczko ruchu drogowego - kompleks obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego i zasad poprawnego zachowania się uczestników ruchu na drodze. Uczniowie zapoznają się także z tematami dotyczącymi bezpieczeństwa pożarowego oraz udzielania pierwszej pomocy. W miarę możliwości na spotkaniach prezentowany będzie również sprzęt policyjny i strażacki.

Akcja prowadzona jest przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, Komendą Powiatową Policji w Pszczynie oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach.

Pamiętaj!
Piesi stanowią grupę najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Dlatego przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym nałożyły na pieszych poruszających się drogą poza terenem zabudowanym po zmroku, obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Zgodnie z policyjnymi danymi, pieszy poruszający się po nieoświetlonej drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny, a kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20 m. Noszenie odblasków sprawia natomiast, że pieszy widoczny jest już z ponad 150 m.