Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki z wizytą w Austrii - projekt PILGRIM
12 czerwca grupa uczniów z klasy I Lob o profilu pedagog społeczny wyruszyła szkolnym busem do Austrii, aby 14 czerwca w Wiedniu odebrać certyfikat programu „Pilgrim”.
.jpg)
Długie, ale wesołe godziny jazdy pozwoliły nam dotrzeć o godz. 16.00 do szkoły w Purkersdorf, gdzie czekali już na nas uczniowie oraz opiekunowie z Austrii - Stefan Sampt, nauczyciel religii i etyki w szkole w Purkersdorf oraz Piotr Kubiak, koordynator projektu „Pilgrim”, którzy w tym roku szkolnym gościli w naszej szkole.
W pierwszym dniu wizyty zostaliśmy przydzieleni do rodzin austriackich, z którymi zjedliśmy kolację i wcześnie położyliśmy się spać, aby następnego dnia rozpocząć intensywny dzień. O godzinie 8.00 każdy z uczestników projektu „Pilgrim” był już w szkole, która okazała się bardzo przestrzenna i nowoczesna. Zostaliśmy oprowadzeni przez uczniów po pracowniach, zobaczyliśmy lekcje muzyki, języka francuskiego, biologii, obiekty sportowe, bibliotekę i sklepik szkolny.
Pełni energii wyruszyliśmy na dalsze zajęcia. Udaliśmy się do mieszczącego się w pobliżu szkoły domu opieki „Senecura”. Najmłodsze osoby przebywające w tym miejscu mają nawet 20 lat, jednak można powiedzieć, że to tętniący życiem szczęśliwy dom, można poczuć bijące od każdego pracownika dobre serce i chęć niesienia pomocy. Ogromne wrażenie zrobił na nas jeden z pokoi, znajdujący się w domu opieki, przeznaczony dla tych, którzy żegnają się już z życiem i odchodzą; to smutne chwile, jednak w tym pomieszczeniu mogą je spędzić z najbliższymi, z rodziną. Pokój jest zaaranżowany w ciekawy sposób: pod sufitem zawieszone są duże płótna, przypominające sklepienie niebieskie, a na ścianach umieszczono plastry miodu, które symbolizują nektar życia. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas widoczna na każdym kroku troska o drugiego człowieka.
Po obejrzeniu domu opieki z dużym ogrodem, zaprojektowanym przez uczniów z Purkersdorf, udaliśmy się do szkoły, gdzie zostaliśmy poczęstowani smakowitym posiłkiem. Około godziny 12.00 wyruszyliśmy na spacer do lasu z panią przewodnik szlakiem ścieżki dydaktycznej. Droga w górę okazała się męcząca, jednak marsz został wynagrodzony ciekawymi zajęciami. Na początku warsztatów musieliśmy zbudować kwadrat przestrzenny z patyków, trochę wyżej zostaliśmy podzieleni na grupy sadziliśmy i opisywaliśmy różne gatunki drzew, co okazało się nie lada wyzwaniem. Na zakończenie dołączył do nas pan pszczelarz. Opowiedział o swojej pracy i pokazał królową pszczół.
O godzinie 14.00 wróciliśmy do szkoły, gdzie czekała na nas już pyszna pizza. Po zjedzonym posiłku udaliśmy się na dworzec i pociągiem ze stacji „Purkersdorf Zentrum” dotarliśmy do Wiednia. Zwiedziliśmy znaną na całym świecie katedrę Stephansdom i mieliśmy czas dla siebie na zakup pamiątek, wypicie wiedeńskiej kawy i zjedzenie „Apfelstudel”. Później wiedeńskim metrem przejechaliśmy do pałacu Schönbrunn otoczonego przepięknymi ogrodami. Spędziliśmy tam kilka godzin na podziwianiu pięknej architektury, przecudnego krajobrazu i robieniu pamiątkowych zdjęć. Wieczorem wróciliśmy do Purkersdorfu, a następnie każdy do swojej rodziny goszczącej.
Kolejny dzień rozpoczął się zbiórką przed szkołą w Purkersdorf, skąd udaliśmy się naszym szkolnym busem do Wiednia na uroczystą certyfikację. Odświętnie ubrani i wyposażeni w nasze „kamizelki” dotarliśmy do celu czyli centrali Banku Raiffeisen we Wiedniu. Był to wspaniale i uroczyście spędzony czas razem z naszymi przyjaciółmi z Austrii, a także z zaproszonymi gośćmi . Konferencja rozpoczęła się godzinie 10.00. Dowiedzieliśmy się wiele na temat idei powstania projektu „Pilgrim”, przedstawiciele różnych państw opowiedzieli o swojej pracy. Był to owocny czas na przemyśleń o tym, jak można pomagać, jak ważną działalnością jest wolontariat. Po konferencji zostaliśmy wspaniale ugoszczeni przysmakami, wśród których każdy znalazł coś dla siebie.
Po południu rozpoczęliśmy podróż powrotną do Polski, w drodze mieliśmy 2 kontrole na granicy Republiki Czeskiej z Polską. Trafiliśmy na naprawdę przemiłych policjantów, dawka humoru przyszła znienacka . Każdy jednak wyczekiwał już Polski i dostępu do Internetu. Pogoda dopisała , bezpiecznie dotarliśmy do Pszczyny dzięki Adamowi Sojce. Cały czas czuliśmy się też bezpiecznie pod opieką pani z języka niemieckiego p. Anny Smusz -Waberskiej.
Wycieczkę i konferencje w Wiedniu zapamiętamy do końca życia. Już dziś czekamy z niecierpliwością na naszych partnerów z Austrii.
Relację sporządziła:
Weronika Niebudek - uczennica klasy I LO pedagog społeczny
(źródło PZS nr 2)