Język francuski to paszport do rynku pracy
1 kwietnia w LO im. B. Chrobrego w Pszczynie odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja Powiatowego Dnia Frankofonii. Wzięli w niej udział uczniowie gimnazjów i liceów powiatu pszczyńskiego, uczestniczący w projekcie „Klas Frankofońskich na Śląsku”.

Uczennice III LO wygrały quiz o krajach frankofońskich.
Międzynarodowy Dzień Frankofonii przypada 20 marca. W naszym powiecie Święto Frankofonii obchodzone jest od 2007 roku, każdego roku w innej szkole uczestniczącej w projekcie. W tym roku gospodarzem uroczystości było LO im. B. Chrobrego w Pszczynie.
Uroczystą galę zaszczycili swoją obecnością m.in. Franck Pezza - delegat Rządów Walonii Brukseli w Warszawie, Laurence Capelle - szefowa działu Polska w Wallonie-Bruxelles International, Francois Richerm - attaché ds. współpracy językowej w Ambasadzie Francji, Krystian Szostak - wicestarosta pszczyński, Barbara Sopot-Zembok - zastępca burmistrza Pszczyny, Marian Pawlas - wójt gminy Suszec.
Dzięki projektowi „Klasy Frankofońskie na Śląsku”, język francuski jest obecny w dwóch liceach i trzech gimnazjach naszego powiatu - I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie, III LO w Pszczynie, Publicznym Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, Publicznym Gimnazjum nr 5 w Pszczynie oraz Gimnazjum Publicznym w Kryrach.
- Wszystko zaczęło się 10 lat temu, kiedy panie Renata Klimek-Kowalska i Edyta Wojciech przyszły do starostwa z tym pomysłem. I wszystko pięknie się rozwinęło. Cieszę się, że nauka języka francuskiego utrwaliła się na ziemi pszczyńskiej - mówił wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak, otwierając X Powiatowy Dzień Frankofonii.
Franck Pezza - delegat Rządów Walonii Brukseli w Warszawie zwrócił się do uczniów, gratulując doskonałego wyboru języka francuskiego. - To język prestiżowy, który ma za sobą bogatą historię. Dokonaliście tym samym bardzo ważnego wyboru strategicznego, bo francuski zapewni wam przyszłość. Dzisiaj znajomość języka angielskiego w niczym was nie wyróżni. Język francuski to paszport, który otwiera drzwi do rynku pracy, bo jest językiem roboczym w bardzo wielu instytucjach międzynarodowych, pozwoli wam podróżować i znaleźć pracę na pięciu kontynentach. Język francuski to język prestiżu, pracy, polityki, podróżowania, i język wartości - podkreślał Franck Pezza.
Głównym punktem wydarzenia był quiz cywilizacyjny, czyli konkurs wiedzy o krajach frankofońskich, w którym mierzyli się przedstawiciele pięciu frankofońskich szkół z powiatu pszczyńskiego. W tym roku uczniowie musieli wykazać się m.in. znajomością francuskiego kina, geografii Belgii, piosenki frankofońskiej, czy historii Genewy. Najlepsi okazali się uczniowie III LO z Pszczyny, drugie miejsce zajęli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 z Pszczyny, natomiast trzecie - LO im. B. Chrobrego.
Podczas X Powiatowego Dnia Frankofonii zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym „Francuski - dlaczego nie”, w którym wzięło udział 223 uczniów z 16 szkół podstawowych z całego powiatu. Rozstrzygnięte zostały także pozostałe konkursy tegorocznej Frankofonii, m.in. na kartkę pocztową z Brukseli, Genewy, Strasburga, na afisz kraju frankofońskiego, na afisz strony internetowej TV5MONDE, filmowy czy na najlepsze przebranie za Wieżę Eiffel’a. Wydarzenie uświetniły występy artystyczne młodzieży.
Celem Powiatowego Dnia Frankofonii jest promocja obszarów frankofońskich na całym świecie, a także integracja środowisk frankofońskich naszego powiatu. Wspólne spotkanie grup uczestniczących w projekcie „Klasy Frankofońskie na Śląsku” to znakomita okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń między uczniami, nauczycielami i dyrektorami placówek oświatowych.
Organizatorami przedsięwzięcia były: dyrekcja I Liceum im. Bolesława Chrobrego wraz z Delegacją Wspólnoty Francuskiej Belgii, Regionu Walonii, Instytutem Francuskim w Polsce, Polskim Stowarzyszeniem Europa Języków i Kultur oraz wydawnictwem Hachette Polska, partnerami: Ambasada Kanady, Ambasada Szwajcarii, frankofońska telewizja TV5MONDE, Orange, Bank Spółdzielczy w Pszczynie, firma Instalbud, Wydawnictwo Szkolne PWN, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Księgarnia Nowela, Księgarnia Edukator, ZPC Mieszko. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest francuska firma Hutchinson.