Nauczyciele szkolili się w Niemczech
Od 15 do 21 listopada 15 nauczycieli przedmiotów zawodowych Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 im. Generała Józefa Bema w Pszczynie uczestniczyło w programie szkolenia (forma job shadowing) dla mobilności kadry w ramach projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego" realizowanego na zasadach programu Erasmus+ i finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
.jpg)
Partnerem zagranicznym była firma Vitalis mająca siedzibę w Schkeuditz, koło Lipska. Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji nauczycieli poprzez wymianę doświadczeń, dotyczących kształcenia zawodowego w Polsce i w Niemczech w branży mechanicznej i fryzjerskiej.
Obserwując zajęcia praktyczne, lekcje oraz rozmawiając z nauczycielami szkół zawodowych i pracownikami warsztatów, pedagodzy uczący przedmiotów z branży mechanicznej zapoznawali się ze strukturą organizacyjną i systemem kształcenia w państwowym Centrum Kształcenia Zawodowego im. Karla Heina, Ponadzakładowym Centrum Kształcenia Zawodowego "ZAW" oraz w Centrum Kształcenia i Technologii Borsdorf w Lipsku. Uczestnikom programu zaprezentowano oferty edukacyjne, możliwe ścieżki kształcenia zawodowego, treści nauczania w poszczególnych semestrach, sposoby sprawdzania i oceniania wiedzy teoretycznej oraz praktycznej uczniów, a także zasady ich egzaminowania. Ponadto, nauczyciele PZS nr 1 zgłębiali wiedzę na temat systemu współpracy między nauczycielami szkół zawodowych a pracownikami warsztatów i serwisów samochodowych. Beneficjenci projektu obserwowali również przebieg prac w firmie "Hydraulik Markranstadt" grupy "Nussbaum". Natomiast uczestnik programu uczący przedmiotów z branży fryzjerskiej zdobywał doświadczenie praktyczne biorąc udział w zajęciach praktycznych w salonach na terenie Lipska.
Ponadto, w ramach projektu grupa nauczycieli poznawała kulturę i historię Niemiec, udając się do Drezna i Berlina. Zwiedzanie połączone było z obserwacją prac w Szklanej Manufakturze Volkswagena w Dreźnie, w której produkowany jest luksusowy model tej marki - Phenon oraz w centrum komunikacyjnym Volkswagena i centrum „Mercedes Welt am Salzufer“ w Berlinie.
Dzięki dobrej organizacji pobytu, ciekawej tematyce zajęć, zaangażowaniu i kreatywności grupy możliwa była skuteczna wymiana doświadczeń w środowisku niemieckojęzycznym oraz poznanie nowych technik i możliwości w kształceniu zawodowym. Jej efektem jest wzrost kompetencji zawodowych i językowych uczestników, poprawa i zwiększenie jakości szkolnictwa zawodowego oferowanego przez naszą szkołę, co powinno odbić się pozytywnie na jej wizerunku w społeczeństwie lokalnym.
(źródło: PZS nr 1)