Przegląd kina rosyjskiego w Pszczynie

Przegląd Kina Rosyjskiego w pszczyńskim kinie Wenus odbędzie się w dniach 16-19 czerwca 2009 i swym zasięgiem obejmuje obszar od Tychów do Bielska-Białej. Na przeglądzie zostanie pokazanych 8 filmów, w tym cztery współczesne i cztery zaliczane do klasyki kina rosyjskiego - wszystkie z polskimi napisami. Przed seansami będzie możliwość zakupu rosyjskich souvenirów, książek, muzyki na CD i filmów na DVD oraz spróbować rosyjskich tradycyjnych blinów.

Jest to jedyna tego typu impreza w okolicy skierowana zarówno dla młodzieży jak i dla osób, które z sentymentem wrócą do języka rosyjskiego. Organizatorem przeglądu jest terazrosja.pl. Zapraszamy na stronę internetową.

Plan przeglądu:

wtorek, 16.06.2009
19.00 Wniebowstąpienie, reż. Larisa Szepitko, czas trwania: 105 min
21.00 Miasto bez słońca, reż. Siergiej Potiomkin, czas trwania: 101 min

środa, 17.06.2009
19.00 Niedokończony utwór na pianolę, reż. Nikita Michałkow, czas trwania: 103 min
21.00 Wyspa, reż. Paweł Łungin, czas trwania: 112 min

czwartek, 18.06.2009
18.00 Solaris, reż. Andriej Tarkowski, czas trwania: 165 min
20.50 Losowanie nagród*
21.00 Pył, reż. Siergiej Łoban, czas trwania: 107 min

piątek, 19.06.2009
18.00 Andriej Rublow, reż. Andriej Tarkowski, czas trwania: 179 min
21.15 Podróż ze zwierzętami domowymi, reż. Wiera Storożewa, czas trwania: 97 min

W trakcie imprezy będzie można przed kinem nabyć książki rosyjskie, filmy na DVD, muzykę. Każdy będzie miał dodatkowo okazję spróbować specjału rosyjskiej kuchni - bliny. Imprezę poprowadzi Józef Grabowski (kierownik Kina Świt w Czechowicach-Dziedzicach)

Odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w powiecie pszczyńskim

Tradycyjnie przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych samorządowcy z przedstawicielami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, służb mundurowych i miejscowych szkół spotkali się, by oddać hołd poległym na ziemi pszczyńskiej - żołnierzom, powstańcom śląskim i harcerzom.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.