Konwent Powiatów Województwa Śląskiego
Starosta pszczyński, Paweł Sadza wziął udział w październikowym Konwencie Starostów Województwa Śląskiego, którego gospodarzem był powiat wodzisławski.
.jpg)
fot. powiat bielski
Starosta wodzisławski Tadeusz Skatuła starostów i przybyłych gości zaprosił do Rogowa w gminie Gorzyce. Obrady otworzył przewodniczący konwentu - starosta bielski, Andrzej Płonka. Na obrady przybyli wicewojewodowie śląscy: Gabriela Lenartowicz i Mirosław Szemla, którzy w swoich wypowiedziach podkreślali dobrą współpracę urzędu wojewody z samorządami w realizacji zadań publicznych. Nawiązali także do nowych zadań zleconych powiatom z zakresu administracji rządowej.
Z kolei Dorota Wójtowicz - dyrektor Wydziału Certyfikacji i Rozwoju Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach zaprezentowała temat nowych zasad pozyskiwania środków na zadania drogowe w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019”.
Temat nieodpłatnej pomocy prawnej dla mieszkańców i nowe zadania dla powiatów zlecone z administracji rządowej referowali przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości: Karol Dałek - zastępca dyrektora departamentu i sędzia Marcin Ozimek.
Ponadto Konwent Starostów przyjął stanowisko w sprawie warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na zadania typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach priorytetu „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2010 - starostowie z województwa śląskiego mając na uwadze potrzebę sprawnego i efektywnego wykorzystania środków unijnych wnoszą o zmianę kwot i stawek wsparcia dla beneficjentów środków w ramach działania „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2010 - proponują zniesienie ograniczenia wysokości kosztów kwalifikowanych do 1 mln euro oraz zwiększenia kwoty dofinansowania dla powiatów do 6 mln zł.
Samorządowcy przyjęli także stanowisko w sprawie renegocjacji kontraktów na lecznictwo zamknięte. Konwent apeluje o wprowadzenie zmian w regulacji przekazywania środków za świadczenia zdrowotne wykonane ponad limit określony w umowie na lecznictwo zamknięte. Dotychczasowa praktyka w tym zakresie prowadzona przez NFZ to proponowanie przez płatnika zawarcia ugód albo aneksowanie umów niekorzystnych dla szpitali dopiero po zakończeniu rozliczania rocznego umów.
Konwent apeluje także o niezwłoczne przeprowadzanie zmian legislacyjnych, które jednoznacznie określą zasady wydawania kart zgonu oraz finansowania tego zadania i które będą uwzględniać obowiązujący stan prawny w zakresie organizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Jednocześnie Konwent postanowił wystąpić do prezesa i Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o zmianę zasad przyznawania pomocy jednostkom samorządowym, gdyż ostatnie zmiany są mało korzystne dla samorządów.
Starostowie w specjalnym stanowisku upomnieli się także o środki finansowe na naprawy dróg po powodziach w 2010 roku. Wnioski w tej sprawie zostały już zweryfikowane i zatwierdzone, a mimo tego powiaty wciąż oczekują na pieniądze.
Podsumowując Konwent Starostów, Andrzej Płonka uznał spotkanie za dobre, merytoryczne i potrzebne - by jednym, mocniejszym głosem upominać się o korzystne zmiany poprawiające funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego.
(źródło: powiat bielski)