W rocznicę napaści przypominali o dramacie Sybiraków
17 września - w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę - w Pszczynie obchodzono Dzień Sybiraka.
.jpg)
Obchody rozpoczęła msza w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Następnie na pszczyńskim rynku została otwarta wystawa pt. „Mieszkańcy Ziemi Pszczyńskiej na nieludzkiej ziemi”. Wystawę otwarli: Stanisława Pistelok, prezes oddziału pszczyńskiego Związku Sybiraków, wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.
Wystawę stanowi 18 plansz tematycznych, ukazujących martyrologię Polaków i Ślązaków na Wschodzie od XVI w. do okresu II wojny światowej i wczesnych lat powojennych. Wystawa ukazuje problemami wywózek, gułagów, mordów jak zbrodnia katyńska czy rzeź Wołynia, ale i pamięci o nich. W sposób szczególny opowiada także historię mieszkańców Górnego Śląska, którzy po 1945 r. zostali wysłani na przymusowe roboty do Kazachstanu czy do zakładów przemysłowych Ukrainy, a także Syberii.
- Każda rocznica powinna nam przypominać o tych dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce 17 września 1939 r. Konsekwencją napaści Związku Radzieckiego na Polskę była wywózka was, waszych najbliższych, którzy zostali osiedleni na Kresach Wschodnich. Stali się pierwszymi ofiarami represji sowieckich na naszych ziemiach. Przeżyliście dramat - mówił wicestarosta Krystian Szostak do Sybiraków, którzy brali udział w uroczystościach.
Wystawę można będzie oglądać do końca września. Przygotowali ją pszczyńscy nauczyciele: Michał Pudełko i Stanisław Janosz, dr hab. Marian Małecki wraz z „Pro Memoria. Stowarzyszeniem Bitwy pod Pszczyną 1939”, a także dyrektor Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej, Teresa Musik. Stronę graficzną wykonał Adam Spyrczak.
Po otwarciu wystawy samorządowcy i Sybiracy złożyli kwiaty pod tablicą na budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, upamiętniającą obywateli polskich deportowanych w latach 1939 - 1956 na Sybir.
Organizatorzy Dnia Sybiraka: powiat pszczyński, gmina Pszczyna oraz „Pro Memoria. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939”.