Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

17 września - obchody Dnia Sybiraka w Pszczynie

Parafrazując słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego - społeczności, które nie szanują swej przeszłości nie zasługują na szacunek teraźniejszości i nie mają prawa do przyszłości - zapraszamy na obchody Dnia Sybiraka.

Dzień Sybiraka

Pszczyński Dzień Sybiraka rozpocznie się mszą św. w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych.
Następnie około godz. 9.00 na rynku zostanie otwarta plenerowa wystawa pt. „Mieszkańcy Ziemi Pszczyńskiej na nieludzkiej ziemi”, którą stanowi 18 plansz tematycznych, ukazujących martyrologię Polaków i Ślązaków na Wschodzie od XVI w. do okresu II wojny światowej i wczesnych lat powojennych.

- Głównym przesłaniem wystawy jest pamięć o osobach, które pochodziły z ziemi pszczyńskiej, mieszkały tutaj lub los rzucił na te tereny, a które doświadczyły pobytu na nieludzkiej ziemi i Golgoty Wschodu - mówi dr hab. Marian Małecki, prezes „Pro Memoria. Stowarzyszenia Bitwy pod Pszczyną 1939”

Poszczególne plansze poświęcone są zatem konkretnym tematom związanym z martyrologią i eksterminacją Polaków, Ślązaków: problemami wywózek, gułagów, mordów jak zbrodnia katyńska czy rzeź Wołynia, ale i pamięci o nich. W sposób szczególny wystawa opowiada także historię mieszkańców Górnego Śląska, którzy po 1945 r. zostali wysłani na przymusowe roboty do Kazachstanu czy do zakładów przemysłowych Ukrainy, a także Syberii.

Wystawę można będzie oglądać przez następne tygodnie, do końca września. Przygotowali ją pszczyńscy nauczyciele: Michał Pudełko i Stanisław Janosz, dr hab. Marian Małecki wraz z „Pro Memoria. Stowarzyszeniem Bitwy pod Pszczyną 1939”, a także dyrektor Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej, Teresa Musik. Stronę graficzną wykonał Adam Spyrczak.

Na otwarcie wystawy zapraszają współorganizatorzy Dnia Sybiraka: starosta pszczyński, Paweł Sadza, burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol oraz ci, którzy przeżyli Golgotę Wschodu jak i ci, którzy nie dają umrzeć historycznej pamięci o tych wydarzeniach.

Inne wiadomości

  • Ogólne

    Rondo Braci Gazda upamiętnia legendy pszczyńskiego kolarstwa

    Rondo u zbiegu ulic Staromiejskiej, Batalionów Chłopskich i Żorskiej w Pszczynie, wybudowane i oddane do użytku w 2024 r. przez Powiat Pszczyński, oficjalnie otrzymało nazwę Rondo Braci Gazda. Uroczystość nadania imienia odbyła się 25 kwietnia i była wyrazem uznania dla osiągnięć sportowych Kazimierza i Stanisława - wybitnych kolarzy pochodzących z tej części Pszczyny.

  • Bezpieczeństwo

    Bezpieczeństwo w czasie burz

    Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, w związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi 2. i 3. stopnia przed burzami na terenie województwa śląskiego, apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa.

  • Ogólne

    Pokonaj 11-kilometrową trasę wokół Zbiornika Łąckiego

    Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie oraz Koło Turystyczne „Dreptej” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Pszczynie zapraszają do udziału w 12. Nordic Walking wokół Zbiornika Łąckiego, który w sobotę 24 maja wystartuje z Ośrodka Sportów Wodnych w Łące.