O tym, jak uczniowie i nauczyciele mogą się nawzajem inspirować
W sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa odbyła się konferencja, prezentująca innowacyjne metody nauczania i motywowania uczniów.
.jpg)
Zosia Siwy z Jankowic ma 17 lat i jest doskonałym przykładem tego, że impuls dany przez nauczyciela może nakręcić ucznia do angażowania się w ciekawe projekty. Ma talent plastyczny, interesuje się historią sztuki, biologią i grafiką komputerową. Dzięki tym pasjom i nauczycielce, która zachęciła ją do udziału w konkursie, stworzyła już kilka książeczek przestrzennych. Fachowcy zauważyli, że będą one przydatne do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. I tak w ramach autorskiego Projektu Terapia Uśmiech w ramach liderskiego projektu Korba powstała seria książeczek dla dzieci autystycznych oraz z innymi niepełnosprawnościami. Książeczki są innowacyjne, posiadają elementy magnetyczne i fakturalne.
Psycholog Katarzyna Superat podkreśla, że przy zaburzeniach autystycznych często występuje nadwrażliwość lub niedowrażliwość zmysłów. - Dzieci z zaburzeniami potrzebują dodatkowych bodźców. A książeczki stworzone przez Zosię służą nie tylko do oglądania, ale też manipulacji, bo można je dotykać, chwytać, przesuwać, uczą też orientacji przestrzennej. Dziecko jest zmuszone do tego, aby uruchomić procesy poznawcze. Doświadcza świata poprzez słowo, obraz oraz dotyk - mówiła.
Tak Zosia przygotowuje swoje książeczki.
Wydanie kompletu książek składającego się z dwóch egzemplarzy to koszt kilkuset złotych. Dlatego Zosię wsparły pszczyńskie samorządy. Książeczki trafiły do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie, Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych oraz Przedszkola nr 21 i pszczyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Konferencja zorganizowana przez Zosię była polem wymiany doświadczeń nauczycieli, terapeutów i uczniów, prezentowała nowe techniki terapii i edukacji. M.in. metodę Tomatisa, czyli trening słuchowy, który poprawia aktywność mózgu.
Beata Skrzypiec, nauczycielka ze szkoły podstawowej w Piasku ze swoimi uczniami zaprezentowała lapbooki, czyli książki na kolana. To rodzaj tematycznej teczki na dany temat, którą wykonują dzieci. Są rodzajem powtórki materiału, ciągle też mogą być uzupełniane o nowe informacje, które zdobywa dziecko.
Grażyna Łebecka, prezes Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży „Omnibus” w Pszczynie, którego Zosia jest podopieczną podkreślała, że nie tylko uczniowie potrzebują impulsu od nauczycieli, ale także pedagodzy mogą się wiele od swoich uczniów nauczyć. - Ja wiele się od Zosi nauczyłam. Inspiracje będę wykorzystywała w swojej pracy zawodowej z dziećmi - podkreślała.
Patronat honorowy nad konferencją objął starosta pszczyński, Paweł Sadza. Pilotażowe egzemplarze książeczek terapeutycznych Zosi Siwy zostały wydane przy wsparciu finansowym powiatu pszczyńskiego.