30-lecie jedynego takiego muzeum w kraju
Muzeum Prasy Śląskiej to jedyna taka placówka w Polsce. 30 lat temu w kamienicy przy ul. Piastowskiej stworzyli je członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej z Aleksandrem Spyrą na czele, który do dzisiaj jest jego kustoszem.
30-lecie Muzeum Prasy Śląskiej obchodzono w Izbie u Telemanna, która mieści się na piętrze kamienicy przy Piastowskiej. Jak wspominał Aleksander Spyra, kamienicę uratowano przed wyburzeniem, a początkowo miało tu powstać Muzeum Stroju Pszczyńskiego.
- Z ogromną nostalgią i przyjemnością myślę o tym jak 30 lat temu, jako studentka odbywająca praktykę w MPŚ mogłam osobiście uruchomić ręczną dźwignią maszynę dociskową typu boston i drukować ulotki, druki akcydensowe. Czułam się wtedy jak dawni drukarze - Christian Schemmel czy Alfons Lokay. Podczas tej praktyki mój wzrok przyciągały skarby drukarstwa i introligatorstwa w muzealnych gablotach, dopiero co powstałego muzeum - wspominała dr Halina Nocoń, która podkreślała, że Muzeum Prasy Śląskiej to miejsce magiczne, w którym zachował się klimat dawnych czasów. - Dzięki pracy pasjonatów to żywe muzeum - dodała.
Wicestarosta Krystian Szostak wręczył Aleksandrowi Spyrze statuetkę Żubra Pszczyńskiego z okazji 30-lecia Muzeum Prasy Śląskiej. - Leszek odcisnął piętno na wydarzenia, które przechodzą do historii - ledwo co obchodziliśmy 55-lecie zespołu „Pszczyna”, teraz obchodzimy 30-lecie muzeum - jego kolejnego dzieła, po drodze jest skansen i wiele innych działań - mówił wicestarosta, podkreślając, że to Aleksander Spyra jest duchem sprawczym i motorem napędowy tych przedsięwzięć.
Obchodom jubileuszu towarzyszyła promocja najnowszej publikacji Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej - „Polskie kancjonały, modlitewniki i śpiewniki na Śląsku”, autorstwa Jadwigi Anny Badury, Natalii Marii Ruman oraz Aleksandra Spyry. Jubileusz zakończył występ zespołu „Stejizbianki”, działającego przy kościele ewangelickim w Wiśle. Tego dnia w Muzeum Prasy Śląskiej trwała także Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki.
W Muzeum Prasy Śląskiej znajdują się dawne maszyny drukarskie, instrumenty muzyczne, pamiątki po wybitnych Ślązakach - Wojciechu Korfantym i Ludwiku Musiole, a przede wszystkim - ogromna ilość gazet i czasopism o treściach patriotycznych. Odwiedzający muzeum mogą samodzielnie wydrukować pamiątkę na zabytkowej ręcznej prasie typograficznej typu „boston” z drugiej poł. XIX wieku. W muzeum znajduje się również wybór wydawnictw z dziejów i kultury Ziemi Pszczyńskiej.