Debata o kulturze na ziemi pszczyńskiej

Młodzież pszczyńskich szkół ponadgimnazjalnych spotkała się w środę 4 marca 2009 r., aby podyskutować o kulturze na ziemi pszczyńskiej. Było to pierwsze z cyklu spotkań organizowanych przez POPP w ramach obchodów dziesięciu lat istnienia powiatu pszczyńskiego. Spotkanie rozpoczęło się od rozważań na temat kultury. Dlaczego? Kultura buduje wspólnotę, także tę powiatową, ma ogromny wpływ na jej rozwój i bogactwo, często wpływ decydujący.

Młodzież pszczyńskich szkół ponadgimnazjalnych spotkała się w środę 4 marca 2009 r., aby podyskutować o kulturze na ziemi pszczyńskiej. Było to pierwsze z cyklu spotkań organizowanych przez POPP w ramach obchodów dziesięciu lat istnienia powiatu pszczyńskiego. Spotkanie rozpoczęło się od rozważań na temat kultury. Dlaczego? Kultura buduje wspólnotę, także tę powiatową, ma ogromny wpływ na jej rozwój i bogactwo, często wpływ decydujący. Kultura to niezwykle bogate pojęcie, wielu współczesnych badaczy wszystko nazywa tekstem kultury. Młodzi prelegenci pozostali przy tradycyjnym jej rozumieniu i skoncentrowali się na najważniejszych instytucjach i przedsięwzięciach, które służą rozwojowi kultury w naszym powiecie. Za najważniejszy składnik kultury uznano tradycję, a za instytucję najbardziej związaną z tradycją pałac pszczyński. O kulturotwórczej znaczeniu pałacu mówiła Kasia Kasińska. Jej kolega Dawid Kaszok przedstawił przedstawicielnteligencji pszczyńskiej w okresie międzywojennym oraz powojennym i jej rolę w procesie kulturowym. Patrycja Sojka omówiła wartość prasy lokalnej w kształtowaniu życia kulturalnego powiatu, a Miłosz Ściborski wspomniał o zachowanych i troskliwie pielęgnowanych tradycjach religijnych oraz znaczeniu i roli kościółków drewnianych.
Na zakończenie wspomniano artystów ziemi pszczyńskiej, tych profesjonalnych i nieprofesjonalnych. Ich prace, mocno zakorzenione w tradycji lokalnej, stanowić będą temat kolejnego spotkania poświęconego kulturze planowanego na koniec kwietnia 2009 r. we wtorek 24 marca 2009 zapraszamy do Zespołu Szkół Rolniczych na spotkanie, na którym młodzi ludzie, uczestnicy zajęć Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przedstawią nam historię i obecny stan samorządności w powiecie pszczyńskim.

Odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w powiecie pszczyńskim

Tradycyjnie przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych samorządowcy z przedstawicielami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, służb mundurowych i miejscowych szkół spotkali się, by oddać hołd poległym na ziemi pszczyńskiej - żołnierzom, powstańcom śląskim i harcerzom.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.