Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Babia Góra zdobyta

Tę wycieczkę należy zaliczyć do jak najbardziej udanych. Babia Góra to szczyt liczący sobie 1724,6 m n.p.m. Jest ona jednocześnie najwyższą górą w Beskidach i poza Tatrami również najwyższą w Polsce. Masyw Babiej Góry zwieńczony specyficznym szczytem nazywanym również Diablakiem przyciąga rzesze turystów, spragnionych widoków jakie z tego szczytu się rozpościerają.

„DIABLAK” to również nazwa pszczyńskiego klubu sportowo - turystycznego, który co roku we wrześniu organizuje dla chętnych wycieczkę na ten, osnuty wieloma legendami, szczyt. Właśnie w ubiegłą niedzielę, 7 września 2014r. po raz kolejny klubowicze udali się w trasę na Diablak.
Trasa wycieczki nie należała do dystansowo długich, natomiast podejścia dostarczały mnóstwa wrażeń. Grupa rozpoczęła wędrówkę w Zawoi Markowej, następnie dotarła do Schroniska na Markowych Szczawinach, skąd po przerwie udała się przez Przełęcz Brona na Babią Górę. Zejście ze szczytu poprowadzone było przez Główniak, Kępę, Sokolicę aż na Przełęcz Lipnicką skąd wszyscy wrócili do Pszczyny.
W trakcie wycieczki uczestnikom szeroko przybliżona została historia terenu, przekazano również szczegółowe informacje na temat większości aspektów związanych z Babiogórskim Parkiem Narodowym oraz jego fauną i florą. Przedstawiono historię budowy babiogórskich schronisk, pierwszych wejść na szczyt i „wojny na pędzla”. Omówione zostały liczne kwestie dotyczące ekologii, różnorodnych form ochrony przyrody a także zmian w środowisku roślinnym, jakie zachodzą na terenie parku. Dużą uwagę poświęcono również ciekom wodnym i budowlom hydrologicznym, które znajdowały się na trasie wycieczki a także ich wpływowi na środowisko. Uczestnicy, ze względu na kapryśność Królowej Beskidów nie mieli zbyt wiele możliwości podziwiania beskidzkich i nie tylko, panoram. Pomimo deszczu w końcowej fazie wszyscy zadowoleni zeszli na Krowiarki. Wycieczka dostarczyła jej uczestnikom wielu doznań i również wiele nauczyła.
Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny „DIABLAK” poprzez swoją działalność łączy pokolenia. „Turystyka łączy pokolenia” to również program Zarządu Głównego PTTK, w którym klub bierze czynny udział. Bardzo cieszy nas fakt, że w tej właśnie niedzielnej wycieczce wzięło udział 46 osób a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 8 lat i dzielnie radziła sobie przez całą drogę. Połączyliśmy pokolenia, wśród uczestników były osoby reprezentujące prawie każdą grupę wiekową i wszyscy razem tworzyli bardzo zgrany zespół. Zespół, który wymieniał się doświadczeniami, wzajemnie się wspierał i pomagał. W wycieczkach organizowanych przez UKST „DIABLAK” coraz częściej biorą udział całe rodziny, co bardzo cieszy, ponieważ nasza działalność skierowana jest do uczniów i mieszkańców powiatu. Serdecznie zapraszamy do brania czynnego udziału w inicjatywach podejmowanych przez Klub. Zachęcamy do górskich wędrówek razem z nami, do poprawiania sprawności poprzez udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej oraz do zabawy rekreacyjnie grając w kręgle.
Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny „DIABLAK” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

Chcielibyśmy zaprosić zainteresowanych do wzięcia udziału w rekreacyjnych zajęciach gry w kręgle, które odbędą się 26 września.

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl otwiera się w nowym oknie

Źródło: UKST "Diablak"

Inne wiadomości

  • Oświata

    Maturzyści zakończyli naukę w szkołach Powiatu Pszczyńskiego

    25 kwietnia był wyjątkowym dniem dla blisko 380 uczniów klas maturalnych, którzy zakończyli edukację w trzech szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński. Pożegnanie maturzystów stało się nie tylko okazją do wspomnień, podziękowań nauczycielom i wychowawcom, ale także do uhonorowania uczniów za ich osiągnięcia edukacyjne, sportowe oraz zaangażowanie w życie szkolnej społeczności.

  • Ogólne

    Rondo Braci Gazda upamiętnia legendy pszczyńskiego kolarstwa

    Rondo u zbiegu ulic Staromiejskiej, Batalionów Chłopskich i Żorskiej w Pszczynie, wybudowane i oddane do użytku w 2024 r. przez Powiat Pszczyński, oficjalnie otrzymało nazwę Rondo Braci Gazda. Uroczystość nadania imienia odbyła się 25 kwietnia i była wyrazem uznania dla osiągnięć sportowych Kazimierza i Stanisława - wybitnych kolarzy pochodzących z tej części Pszczyny.

  • Bezpieczeństwo

    Bezpieczeństwo w czasie burz

    Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, w związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi 2. i 3. stopnia przed burzami na terenie województwa śląskiego, apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa.