Uroczyste podsumowanie projektu zrealizowanego w ZSZiO w Woli pt. „Mobilność - kluczem do kariery zawodowej”
16 stycznia 2014 r. w ZSZiO w Woli odbyło się uroczyste podsumowanie projektu zrealizowanego w 2013 r. w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”, który polegał na odbyciu czterotygodniowej praktyki zawodowej w Portugalii przez uczniów Technikum.
Uczestnicy projektu przedstawili relację ze swojego zagranicznego stażu zawodowego, a następnie odebrali Certyfikaty potwierdzające zdobytą wiedzę i nabyte umiejętności z zakresu zawodu, w którym się kształcą oraz umiejętności językowe.
Tę szkolną uroczystość uświetnili swą obecnością znamienici goście, m.in. Wicestarosta Pszczyński Grzegorz Nogły, który wręczył uczestnikom projektu upominki, naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Krystyna Świerkot-Żmij, ksiądz proboszcz z parafii MBP w Woli, ks. Bogumił Mazurczyk, prezes Centrum Przedsiębiorczości w Woli Janusz Kasza oraz dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy Miedźna oraz Powiatu Pszczyńskiego.
Głównym celem wyjazdu uczniów było szkolenie i zdobywanie praktycznego doświadczenia zawodowego oraz poznawanie ciekawych rozwiązań z zakresu metod i organizacji pracy, wykorzystania nowoczesnych technologii. Poza tym uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego zawodowego, poznali podstawy języka portugalskiego i mieli możliwość poznania kultury, obyczajów i historii tego kraju.
W czterotygodniowym pobycie wzięło udział 20 uczniów kształcących się w zawodach technik mechatronik i technik handlowiec.
Technicy mechatronicy pracowali w firmach, które były serwisantami sprzętu elektronicznego i mechatronicznego: Abel S. Oliveira, Diusframi, Resopark, Winkor Nixdorf, Mira Pires & Costa LDA. Uczniowie zajmowali się naprawą różnego rodzaju urządzeń mechatronicznych, między innymi bankomatów, systemów automatycznego otwierania bram i drzwi.
Technicy handlowcy mieli możliwość pracować w firmach związanych z przygotowaniem, organizacją i sprzedażą towaru. Firmy, w których pracowali to: Continente Colombo, Florineve, Antiga Confeitaria de Belem. Uczennice zapoznały się z metodami przygotowania i rozmieszczania towarów do sprzedaży, poznały zasady promocji, reklamy i marketingu stosowanych w portugalskich firmach handlowych.
Poza pracą w weekendy uczestnicy stażu mieli okazję zwiedzić Lizbonę, Belem, Fatimę, Obidos, Setubal i poczuć się trochę jak na wakacjach odpoczywając na nadatlantyckich plażach Cascais, Sesimbry i Nazare.
Koszt projektu wyniósł około 53 tysięcy EURO i był w całości sfinansowany ze środków Unii Eurpoejskiej.
Źródło: ZSZiO w Woli