Z prac Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Posiedzenie Komisji w dniu 26 października 2005 roku

„Analiza realizacji Powiatowego Programu Gospodarki Odpadami” oraz „Funkcjonowanie instytucji obsługujących rolników na terenie powiatu pszczyńskiego”, to tematy posiedzenia Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, w dniu 26 października br., prowadzonego przez jej Przewodniczącego Grzegorza Nogłego, przy udziale 10 członków Komisji. W posiedzeniczestniczył Czesław Smusz Kierownik Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacj Modernizacji Rolnictwa w Pszczynie, Maria Adamczyk Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pszczynie, a także Anna Mrzyk specjalista Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
Naczelnik Wydziału Rolnictwa (...) poinformowała, że na dzień dzisiejszy nie jest w stanie przedstawić analizy realizacji Powiatowego Programu Gospodarki Odpadami dlatego, że nie wszystkie gminy powiatu pszczyńskiego uchwaliły takowe plany, które są niezbędne do wykonania analizy. W dalszej kolejności przekazała, że w dniu 29 lipca br. Sejm RP uchwalił zmiany do ustawy o odpadach, które weszły w życie 13 października br. Zmiany te dotyczą m.in. przedstawienia pierwszego sprawozdania z realizacji planów gospodarki odpadami (pierwsze sprawozdanie z realizacji wojewódzkiego, powiatowego i gminnego planu gospodarki odpadami po wejściu w życie ustawy, obejmuje okres od dnia pierwszego planu gospodarki odpadami do dnia 31 grudnia 2006 r. – organ wykonawczy gminy musi przedłożyć sprawozdanie Radzie Gminy i Zarządowi Powiatu w terminie do dnia 31 marca 2007 r., a Zarząd Powiatu Radzie Powiatu i Zarządowi Województwa w terminie do dnia 30.06.2007 r.).

Kierownik Powiatowego Biura ARiMR przedstawił szczegółowe informacje nt systemu identyfikacj rejestracji zwierząt, planu rozwoju obszarów wiejskich, w tym dostosowania gospodarstw rolnych do standardów Un Europejskiej, wspierania przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt oraz wspierania gospodarstw niskotowarowych oraz informacje o dopłatach bezpośrednich – kampan 2005 r. i realizacji programtylizacji.

Po zapoznaniu się z treścią pisma Starosty Pszczyńskiego., przekazującego pismo Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczynie w sprawie udostępniania obiektów sportowych w soboty i w niedziele, Komisja zwróciła się do Zarządu Powiatu Pszczyńskiego z wnioskiem o przedstawienie symulacji kosztów pozwalających na korzystanie z basenu i hali sportowej w soboty i w niedziele w Zespole Szkół Rolniczych w Pszczynie.
Powyższy wniosek w wyniku przeprowadzonego głosowania został przyjęty pozytywnie jednogłośnie przez członków Komisji.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.