Z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Posiedzenie Komisji w dniu 9 maja 2006 r.

Posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu w dniu się 9 maja 2006 r. prowadził Przewodniczący Komisji Józef Pabin. Uczestniczyli w nim również zaproszeni goście w osobach: Joanny Adamiec – Długajczyk Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Pszczynie oraz Macieja Stieber Kierownika Referatu ds. Ochrony Zdrowia i Sportu Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
Podczas posiedzenia realizowano następujące tematy:
-współpraca szkół z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Pszczynie,
-analiza realizacji zadań z zakresu sportu – imprezy organizowane lub współorganizowane przez powiat.
Joanna Adamiec – Długajczyk, przekazała, że Poradnia udziela pomocy psychologiczno – pedagogicznej dzieciom i młodzieży (w tym pomocy logopedycznej, czy pomocy w wyborze kierunku kształcenia i zawodu). Udzielana jest również pomoc rodzicom i nauczycielom, związana z wychowywaniem i kształceniem dziec młodzieży.
Program pracy Poradni na bieżący rok obejmuje m.in.: wspieranie realizacji programów profilaktycznego i wychowawczego szkół, przedszkoli, jak również placówek oświatowych, poprzez prowadzenie dla uczniów różnego rodzaju zajęć ogólnorozwojowych i terapeutycznych, zajęć terapeutycznych z klasami w szkołach, a dla rodziców prelekcje i warsztaty w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, ponadto warsztaty oraz konsultacje dla nauczycieli.
Następnie przedstawiła informacje nt doradztwa zawodowego i zwróciła uwagę na to, że szczególnym zadaniem doradcy, jest m.in. zadawanie pytań, czy też służenie wsparciem. Poradnia na b.r. realizuje zadanie wspierania szkolnych programów profilaktycznych i wychowawczych oraz wspieranie uczniów metodami aktywnymi w dokonywaniu wyboru kierunku dalszego kształcenia, zawodu i planowania kariery zawodowej, a także udzielania informacji w tym zakresie.
Maciej Stieber omówił materiały dotyczące wydarzeń oraz imprez organizowanych bądź współorganizowanych przez powiat, a skierowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i niepełnosprawnych, m.in. różnego rodzaju zawody i turnieje. Podkreślił, że powiat angażuje się także w wydarzenia charytatywne, a podczas piłkarskiej imprezy charytatywnej „Sportowcy dla...”, zebrano środki na zakup pomp insulinowych dla chorych na cukrzycę.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.