Z prac Rady Powiatu Pszczyńskiego

XLII sesja Rady Powiatu Pszczyńskiego w dniu 26 kwietnia 2006 r.

„Rozpatrzenie sprawozdania Zarządu Powiatu z wykonania budżetu Powiatu Pszczyńskiego za 2005 rok i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium z tego tytułu Zarządowi Powiatu”, to główny temat XL sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego w dniu 26 kwietnia br.
Przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Bronisław Gembalczyk poinformował, że sprawozdanie Zarządu Powiatu z wykonania budżetu Powiatu Pszczyńskiego za 2005 rok, zostało złożone w terminie do dnia 20 marca br. i zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, do wyłącznej właściwości Rady Powiatu, w terminie do 30 kwietnia każdego roku, należy rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podjęcie uchwały w sprawie udzielenia, względnie nie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu z tego tytułu.
Następnie Gabriela Zając Skarbnik Powiatu Pszczyńskiego przedstawiła sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Pszczyńskiego za rok 2005, po czym głos zabrała Maria Ożarowska Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, która odczytała opinię Komisji Rewizyjnej dotyczącą wykonania budżetu Powiatu Pszczyńskiego za rok 2005 z dnia 11 kwietnia 2006 r., na podstawie której został sformułowany wniosek do Rady Powiatu z dnia 11 kwietnia 2006 r. o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Pszczyńskiego za rok 2005.
Kolejno Przewodniczący Rady odczytał uchwałę Nr 4100/IV/112/2006 z dnia 19 kwietnia 2006 r. IV Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w sprawie zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Pszczyńskiego oraz odczytał uchwałę Nr 4100/IV/102/2006 z dnia 12 kwietnia 2006 r. IV Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w sprawie opin o przedłożonym przez Zarząd Powiatu Pszczyńskiego sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2005 rok.
W dalszej części obrad przewodniczący komisji branżowych Rady Powiatu, przedstawili pozytywne opinie komisji w sprawie sprawozdania rocznego z wykonania budżetu Powiatu Pszczyńskiego za rok 2005 wraz z objaśnieniami.
Wobec braku dyskusji radnych nad sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Pszczyńskiego za rok 2005, w wyniku przeprowadzonego głosowania: za 18 głosów, przeciw – 0 głosów, wstrzymało się – 0 głosów, Rada Powiatu pozytywnie jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Pszczyńskiego za 2005 rok oraz udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Pszczyńskiego.

Dalsza część obrad, poświęcona była rozpatrzeniu projektów uchwał oraz podjęcichwał w sprawach:
- likwidacji Technikum Technolog Żywności wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Karola Miarki w Pszczynie,

- likwidacji Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Karola Miarki w Pszczynie,

- likwidacji Technikum Ogrodniczego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Karola Miarki w Pszczynie,

- likwidacji Policealnego Studium Agrobiznesu wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych im. Karola Miarki w Pszczynie,

- likwidacji V Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Samochodowych im. Generała Józefa Bema w Pszczynie,

- podwyższenia wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli stażystów zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Pszczyński,

- zmiany uchwały Nr XX/182/2004 Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 22 września 2004 r. w sprawie przystąpienia Powiatu Pszczyńskiego do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w części obejmującej działanie pt. „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne” oraz przyjęcia regulaminów udzielania
stypendiów dla studentów Powiatu Pszczyńskiego oraz dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Pszczyński,

- porozumienia z Gminą Pszczyna o wspólnej realizacji zadań na drogach powiatowych,

- zmian budżetu Powiatu Pszczyńskiego na 2006 rok,

- wyrażenia zgody na utworzenie i prowadzenie przez Gminę Pawłowice szkoły ponadgimnazjalnej: Technikum Górniczego oraz zawarcia porozumienia z Gminą Pawłowice w tej sprawie.

Na sesji Rady zostały zgłoszone następujące interpelacje i zapytania radnych:

1) radny Józef Pabin złożył interpelację w sprawie wyegzekwowania w trybie pilnym od wykonawcy nawierzchni na ul. Brzozowej w Goczałkowicach tj. na drodze powiatowej DPS 4145, usunięcia usterek powstałych w wyniku budowy kanalizacji,

2) radny Grzegorz Nogły zapytał, co wiadomo w sprawie interpelacji złożonej na sesji w miesiącu listopadzie 2005 r., przekazanej do Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Katowicach, dotyczącej dodatkowego oznakowania skrzyżowania drogi krajowej DK 81 z drogą powiatową – ulica Zjednoczenia w Pawłowicach?

Teksty uchwał dostępne są na stronie internetowej www.bip.powiat.pszczyna.pl otwiera się w nowym oknie, a także do wglądu w Biurze Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.