Dzień Pamięci Ofiar Katynia w GP Kryry
13 kwietnia br. w dzień Pamięci Ofiar Katynia w Gimnazjum Publicznym w Kryrach odbyła się uroczystość upamiętniająca osobę Jerzego Kolona, który jest ofiarą sowieckiej zbrodni. Uroczystość zorganizowano w ramach akcji KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, której celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu.
W uroczystości przygotowanej przez uczniów gimnazjum uczestniczył m. In. wicestarosta pszczyński Henryk Kolarczyk, wójt gminy Suszec Marian Pawlas, ks. prob. Edward Słupik, sołtys Kryr Józef Klimek oraz córka Jerzego Kolona –Danuta Gołek.
Jerzy Piotr Kolon urodził się 8 kwietnia 1897 roku w rodzinie Piotra i Mar Morcinek w Kryrach. W 1933 roku poślubił Otylię Kalarus i zamieszkał w Czechowicach. Służbę policyjną rozpoczął 27 października 1920. Od 23 sierpnia 1922 pracował w komendzie w Pszczynie, następnie zostaje przeniesiony do Bielska, gdzie służył do 19 grudnia 1938. 20 grudnia 1938 wyjeżdża na Zaolzie, gdzie do wybuchu wojny pełnił służbę w mieście Frysztat (dziś dzielnica Karwiny). Po 1 września 1939 wraz z innymi funkcjonariuszami ewakuował się na wschód – na Ukrainie dostał się do sowieckiej niewoli do Ostaszkowa. 5 marca 1940 Józef Stalin wydaje rozkaz rozstrzelania polskich jeńców – NKWD mordowało ich strzałem w tył głowy. Jerzy Kolon został zamordowany w Kalininie (obecnie Twer),a pochowany w Miednoje. Na liście NKWD otrzymał numer 016/2, pozycja 20; numer akt 3304. W listopadzie 2007 roku pośmiertnie został awansowany na aspiranta policji.