Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozowju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 19 lutego br.

Posiedzenie Komisji w dniu 19 lutego br.

Członkowie Komisji Samorządności, Promocj Rozwoju Powiatu zaopiniowali pozytywnie następujące projekty uchwał Rady Powiatu Pszczyńskiego przygotowane na najbliższą sesję Rady:
1) w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika w Pszczynie za rok 2006, podkreślając osobisty wkład Pani Edyty Raimann-Pryszcz i jej zaangażowanie - jako podstawę tej pozytywnej i zarazem bardzo wysokiej oceny. Ponadto w związku ze zwiększającą się liczbą spraw zlecanych Rzecznikowi Komisja wnioskuje, by jak najszybciej poprawić warunki lokalowe, w których Pani Rzecznik przyjmuje mieszkańców powiatu pszczyńskiego i zapewnić jej pomoc osobową dla usprawnienia postępowań i dla zapewnienia ciągłości obsługi w przypadkach urlopu, czy choroby,
2) w sprawie wskazania kandydata do Rady Muzeum Zamkowego w Pszczynie,
3) w sprawie wyboru Komisji Statutowej,
4) w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji.
Członkowie komisji wyznaczyli również radnych Henryka Kolarczyka oraz Waldemara Januszewskiego do prac w Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, która zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym ma na celu realizację zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjam strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Podjęcie uchwały powołującej w/w Komisję zostanie ujęte w porządku obrad sesji w miesiącu marcu br.
Kończąc część pierwszą posiedzenia Komisja sformułowała wniosek do Zarządu Powiatu, aby umożliwić radnym Rady Powiatżytkowanie skrzynek e-mail jednolicie oznaczonych, z jednoczesnym podaniem ich do wiadomości publicznej.
Druga część posiedzenia odbyła się w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie nt. analizy bezpieczeństwa w Powiecie Pszczyńskim. Pan Leszek Szpejna Komendant PSP podsumował działalność w roku minionym, podając, iż najwięcej interwencji – 851 dotyczyło usuwania miejscowych zagrożeń, które najczęściej mają miejsce od połowy lipca do połowy września, bowiem wtedy strażacy usuwają niebezpieczne owady np. szerszenie i osy, zaś w lipcu i sierpniu dochodzi do największej liczby pożarów, na które mają wpływ wysokie temperatury i w związku z tym pojawiają się pożary suche traw i lasów. Dodał, iż 50 razy strażacy wyjeżdżali do fałszywych alarmów – co było spowodowane tym, że większość z nich generowana była przez instalacje sygnalizacji pożarowej w budynkach, które muszą je posiadać. Ogólnie we wszystkich działaniach w 2006 roku brało udział 1682 załogi, w tym 652 OSP. Następnie podał, iż do najpilniejszych potrzeb należy zakup samochodu z drabiną wysokościową sięgającą do 37 m, średni samochodów ratownictwa drogowego, rozpoczęcie budowy boksów garażowych. Zakończył stwierdzeniem, iż z roku na rok w PSP liczba zdarzeń rośnie.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.