Wymiana doświadczeń i dobre praktyki
W Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyła się wizyta studyjna uczestników projektu „Kształtowanie umiejętności zarządzania w Związkach ZIT - Zintegrowani”. Pszczyńskie samorządy są przykładem skutecznego wdrażania zintegrowanych inwestycji dla innych regionów.

Spotkanie otworzyli starosta pszczyński, Grzegorz Wanot oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.
Wizyta była okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz zapoznania się z efektami działań realizowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze zrealizowanymi projektami - w tym budową centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastruktura towarzyszącą oraz działaniami związanymi z ochroną bioróżnorodności. Informacje o projektach przekazali Joanna Komendera-Niemczyk z Wydziału Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej Starostwa Powiatowego w Pszczynie, która jest powiatową koordynatorką ZIT Subregionu Centralnego oraz Adam Kuś, kierownik Referatu Rozwoju i Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Pszczynie.
- Dzięki zaproszeniu Związku Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego razem z Gminą Pszczyna mogliśmy podzielić się naszym doświadczeniem i pokazać, jak dzięki współpracy samorządów powstało centrum przesiadkowe w Pszczynie i sieć ścieżek rowerowych. Ta inwestycja udowodniła, że kiedy zostanie zbudowana dobra infrastruktura, mieszkańcy chętnie ją wykorzystują. Z obiektu centrum przesiadkowego w skali roku korzysta milion osób - mówi starosta Grzegorz Wanot.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów ich związków z różnych części kraju oraz reprezentanci Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wizyta studyjna trwa kilka dni, a jej uczestnicy goszczą w wybranych miejscowościach województwa śląskiego. Jej celem jest dzielenie się doświadczeniami, dobrymi praktykami i pomysłami na skuteczne zarządzanie ponadlokalne oraz wsparcie nowo powstałych Związków ZIT w całej Polsce. Uczestnicy zapoznają się z formalnymi i wdrożeniowymi aspektami działania takich związków oraz poznają przykłady skutecznej współpracy między gminami, powiatami, a także z instytucjami wojewódzkimi i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.
W programie przewidziano prezentację zakończonych i trwających projektów realizowanych m.in. z funduszy unijnych, a także działań dotyczących rozwoju turystyki, ścieżek rowerowych czy klastrów energii.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego