Kolorowe skarpetki krokiem w stronę zrozumienia i akceptacji
21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany również Dniem Kolorowej Skarpetki. Starosta Grzegorz Wanot i wicestarosta Damian Cieszewski odwiedzili uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Pszczynie, którzy promują akceptację i zrozumienia dla osób z trisomią 21.

Zespół Downa jest spowodowany obecnością trzeciego chromosomu w 21. parze. Stąd, nieprzypadkowo, data 21.03. Dodatkowo, chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, stąd stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji.
Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Znakiem rozpoznawczym Światowego Dnia Zespołu Downa są kolorowe skarpetki, noszone nie do pary. Symbolizują niedopasowanie społeczne i genotypowe, różnorodność i odmienność, z jakimi mierzą się osoby z zespołem Downa.
W obchody Światowego Dnia Zespołu Downa od lat włącza się Zespół Szkół Specjalnych nr 3 im. Janusza Korczaka w Pszczynie. - Rozwiesiliśmy papierowe kolorowe skarpetki przy budynku naszej szkoły, aby zwrócić uwagę na potrzebę akceptacji dla różnorodności. Chcemy w ten sposób pokazać, że każdy człowiek, niezależnie od swoich różnic, zasługuje na szacunek i pełną akceptację - mówi Grzegorz Kuczera, dyrektor ZSS nr 3 w Pszczynie.
21 marca, uczniów podczas zajęć z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki odwiedzili starosta Grzegorz Wanot, wicestarosta Damian Cieszewski i dyrektor szkoły Grzegorz Kuczera. - Pamiętajmy, aby walczyć ze stereotypami. Dzisiaj warto założyć kolorowe skarpety, koniecznie nie do pary. I niech każdy krok, który w nich zrobimy będzie naszym krokiem w stronę zrozumienia i akceptacji dla różnorodności - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.
Dzisiaj na kolorowo i nie do pary pracuje również Zarząd Powiatu - starosta Grzegorz Wanot, wicestarosta Damian Cieszewski, Grzegorz Nogły i skarbnik Marek Dutkowski.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego