Lasy Państwowe mają już 100 lat
Z okazji jubileuszu, Nadleśnictwo Kobiór zorganizowało seminarium Pszczyńskie Lasy w 100-lecie Lasów Państwowych.
Historię Lasów Państwowych przybliżyła Elżbieta Wójtowicz, kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach. - Jak tworzono Lasy Państwowe poglądy były podzielone, jak leśnictwo ma wyglądać i w jaki sposób lasy mają być zarządzane, jak mają funkcjonować? - mówiła Elżbieta Wójtowicz. Wyjaśniła, że ostatecznie zdecydowano, że prócz produkcji surowca drzewnego, ważne są również inne elementy gospodarki leśnej, w tych ochrona zasobów, wody, ekosystemów, czyli pozostałe cele niekoniecznie związane z pozyskiwaniem drewna.
O Nadleśnictwie Kobiór, które jest jednym z największych nadleśnictw w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, swoim zasięgiem obejmuje 21 368 ha, 5 powiatów i 16 gmin opowiadał Zbigniew Ryś, p.o. nadleśniczego. - Jednym z kilku obiektów charakterystycznych dla naszego Nadleśnictwa jest Ośrodek Edukacji Ekologicznej, odbudowany na bazie starej leśniczówki z czasów książęcych. Dr Mieczysław Hławiczka w tym domu się wychowywał, jego ojciec zajmował się żubrami. Na bazie tego obiektu funkcjonuje ośrodek edukacji, oparty o programy autorskie głównie naszej kierowniczki Elżbiety Wójtowicz. To dobra forma edukacji, kapitalnie dociera do dzieci. To istotny wkład w wiedzę ekologiczną najmłodszych, którzy lasy odwiedzają - opowiadał Zbigniew Ryś.
Głos w imieniu samorządowców zabrał starosta Grzegorz Wanot. - Dziękujemy leśnikom i wszystkim pracownikom Nadleśnictwa Kobiór, którego zasadniczą część stanowią Lasy Pszczyńskie za ich pracę i zaangażowanie. Życzymy, by przez kolejne lata dbali o nasze lasy, zasoby naturalne i edukację ekologiczną - mówi Grzegorz Wanot, starosta.
Podczas jubileuszu, p.o. nadleśniczego Zbigniew Ryś dziękował wszystkim za współpracę, szczególne podziękowania za wieloletnią współpracę złożył Marii Adamczyk, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Wyróżnił również lekarza weterynarii dr. Mieczysława Hławiczkę, który z zaangażowaniem oddaje się pracy na rzecz żubrów przebywających w rezerwacie „Żubrowisko” na terenie Nadleśnictwa Kobiór.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego