Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Inspirujące historie kobiet ziemi pszczyńskiej

„Kobiety stąd. Klejnoty ziemi pszczyńskiej” to najnowsza, 20. już publikacja serii Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej, autorstwa Renaty Botor-Pławeckiej, cenionej lokalnej dziennikarki. To wywiady z laureatkami odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”, przyznawanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie. Autorka opowiada o kobietach, o ich pasjach, zaangażowaniu, inicjatywach i sile.

Kobiety, kohaterki książki z autorką na wspólnym zdjęciu

Przy wypełnionej po brzegi sali Stajni Książęcych odbyła się promocja wyjątkowej książki wydanej przez Powiat Pszczyński i Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie - „Kobiety stąd. Klejnoty ziemi pszczyńskiej” autorstwa Renaty Botor-Pławeckiej. Książka została wydana przez Powiat Pszczyński oraz PUP i jest 20. publikacją, która ukazała się w ramach serii „Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej”. Zawiera 43 wywiady z kobietami wyróżnionymi Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej, pięć wspomnień o zmarłych laureatkach oraz wywiad z Bernadetą Sojką-Jany, współtwórczynią wyróżnienia.

- Wierzę, że te rozmowy będą inspiracją dla innych, żeby działać, być aktywnym, pomagać innym, pielęgnować tradycje, zwyczaje, żeby być dobrym człowiekiem. Gdybym w to nie wierzyła, nie podjęłabym się napisania tej książki. Wiele zdań, które padły, zostaną ze mną na długo, na całe życie - mówiła Renata Botor-Pławecka podczas rozmowy z Barbarą Bandołą, przytaczając m.in. motto jednej z bohaterek: „W życiu masz to, na co się odważysz”.

Jak przyznała, podczas wywiadów było dużo zaskakujących momentów. - Planuję scenariusz rozmowy, ale w pewnym momencie pojawia się temat, który jest o wiele ciekawszy niż ten, o którym myślałam. Tak było z Hildegardą Wojtalą, myślałam że to będzie o Jankowicach, a pojawiła się niesamowita historia państwa Wojtalów z Frydku. O pszczelarstwie, bo Pani Dorota Pękała prowadzi z mężem pasiekę, a w pierwszej odpowiedzi usłyszałam, że jest uczulona na jad pszczeli. I nasza rozmowa potoczyła się inaczej, ciekawiej, niż planowałam - mówiła autorka.

- Ślązaczki są przywiązane do tradycji, ale też niebojące się nowoczesności. Są to kobiety, które mają mnóstwo zainteresowań i pasji. Polecam rozmowę z dr Haliną Nocoń, z którą rozmawiam o arystokratach, którzy w okresie międzywojennym uczyli się w pszczyńskim gimnazjum. Ciekawiło mnie, jak oni po kilkudziesięciu latach reagowali na słowo Pszczyna. Rozmów poruszających tematy historii ziemi pszczyńskiej jest więcej. O Karolu Miarce rozmawiałam z Małgorzatą Kiełkowską. . O zwyczajach weselnych z Marią Kudłą. To są kobiety śląskie, pełne pasji, przywiązane do tradycji. To są też kobiety biznesu, czyli odważne, przedsiębiorcze, pokonujące problemy - dodała autorka.

Renat Botor-Pławecka podkreślała, że chciałaby, by jej książka inspirowała innych.
Przytoczyła przykłady silnych kobiet - Krystyny Fuławki, Mirosławy Wolskiej i innych mam dzieci niepełnosprawnych, które są nauczycielkami, opiekunkami, pielęgniarkami, psychologami swoich dzieci. - Ale co ważne, nie skupiają się tylko na pokonywaniu swoich trudności, ale swoją energię przekierowują na pomoc innym - podkreśla Renata Botor-Pławecka.

Częścią promocji była także rozmowa z przedstawicielkami laureatek odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”: Haliną Nocoń, Joanną Wiktorko, Hildegardą Wojtalą, Łucją Krutak i Łucją Prządką.

Inicjatorem serii Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej jest Powiat Pszczyński. - Ta publikacja to hołd dla niezwykłych kobiet ziemi pszczyńskiej, które swoją siłą, przedsiębiorczością, pasją i zaangażowaniem budują piękno naszej społeczności. Książka jest nie tylko zbiorem inspirujących historii, ale także symbolem szacunku dla ich pracy i poświęcenia - mówi starosta Grzegorz Wanot, gratulując autorce niezwykłej umiejętności słuchania. - Życzę sobie i nam wszystkim, by kolejne pozycje wydane w ramach biblioteczki, były tak dobre i inspirujące, jak ta - dodaje starosta.

Promocję publikacji uświetnili uczniowie i nauczyciele Ogniska Muzycznego w Pszczynie.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Ogólne

    Projekt „Przystań i Ostoja w Pszczynie”

    Projekt realizowany jest w ramach Priorytetu VII. Fundusze Europejskie dla społeczeństwa, Działania 7.7 Wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży oraz deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej, Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny +).

  • Zdrowie

    Profilaktyka ratuje życie! Mammobus w Pszczynie i Pawłowicach

    Narodowy Fundusz Zdrowia dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat raz na dwa lata finansuje bezpłatne badania mammograficzne, na które można się zgłosić bez skierowania. Warto skorzystać, ponieważ rak piersi jest dziś najpowszechniejszym nowotworem, jaki wykrywa się u kobiet. W najbliższym czasie mammobusy przyjadą również do powiatu pszczyńskiego.