Inspirujące historie kobiet ziemi pszczyńskiej
„Kobiety stąd. Klejnoty ziemi pszczyńskiej” to najnowsza, 20. już publikacja serii Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej, autorstwa Renaty Botor-Pławeckiej, cenionej lokalnej dziennikarki. To wywiady z laureatkami odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”, przyznawanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie. Autorka opowiada o kobietach, o ich pasjach, zaangażowaniu, inicjatywach i sile.
Przy wypełnionej po brzegi sali Stajni Książęcych odbyła się promocja wyjątkowej książki wydanej przez Powiat Pszczyński i Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie - „Kobiety stąd. Klejnoty ziemi pszczyńskiej” autorstwa Renaty Botor-Pławeckiej. Książka została wydana przez Powiat Pszczyński oraz PUP i jest 20. publikacją, która ukazała się w ramach serii „Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej”. Zawiera 43 wywiady z kobietami wyróżnionymi Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej, pięć wspomnień o zmarłych laureatkach oraz wywiad z Bernadetą Sojką-Jany, współtwórczynią wyróżnienia.
- Wierzę, że te rozmowy będą inspiracją dla innych, żeby działać, być aktywnym, pomagać innym, pielęgnować tradycje, zwyczaje, żeby być dobrym człowiekiem. Gdybym w to nie wierzyła, nie podjęłabym się napisania tej książki. Wiele zdań, które padły, zostaną ze mną na długo, na całe życie - mówiła Renata Botor-Pławecka podczas rozmowy z Barbarą Bandołą, przytaczając m.in. motto jednej z bohaterek: „W życiu masz to, na co się odważysz”.
Jak przyznała, podczas wywiadów było dużo zaskakujących momentów. - Planuję scenariusz rozmowy, ale w pewnym momencie pojawia się temat, który jest o wiele ciekawszy niż ten, o którym myślałam. Tak było z Hildegardą Wojtalą, myślałam że to będzie o Jankowicach, a pojawiła się niesamowita historia państwa Wojtalów z Frydku. O pszczelarstwie, bo Pani Dorota Pękała prowadzi z mężem pasiekę, a w pierwszej odpowiedzi usłyszałam, że jest uczulona na jad pszczeli. I nasza rozmowa potoczyła się inaczej, ciekawiej, niż planowałam - mówiła autorka.
- Ślązaczki są przywiązane do tradycji, ale też niebojące się nowoczesności. Są to kobiety, które mają mnóstwo zainteresowań i pasji. Polecam rozmowę z dr Haliną Nocoń, z którą rozmawiam o arystokratach, którzy w okresie międzywojennym uczyli się w pszczyńskim gimnazjum. Ciekawiło mnie, jak oni po kilkudziesięciu latach reagowali na słowo Pszczyna. Rozmów poruszających tematy historii ziemi pszczyńskiej jest więcej. O Karolu Miarce rozmawiałam z Małgorzatą Kiełkowską. . O zwyczajach weselnych z Marią Kudłą. To są kobiety śląskie, pełne pasji, przywiązane do tradycji. To są też kobiety biznesu, czyli odważne, przedsiębiorcze, pokonujące problemy - dodała autorka.
Renat Botor-Pławecka podkreślała, że chciałaby, by jej książka inspirowała innych.
Przytoczyła przykłady silnych kobiet - Krystyny Fuławki, Mirosławy Wolskiej i innych mam dzieci niepełnosprawnych, które są nauczycielkami, opiekunkami, pielęgniarkami, psychologami swoich dzieci. - Ale co ważne, nie skupiają się tylko na pokonywaniu swoich trudności, ale swoją energię przekierowują na pomoc innym - podkreśla Renata Botor-Pławecka.
Częścią promocji była także rozmowa z przedstawicielkami laureatek odznaczenia „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”: Haliną Nocoń, Joanną Wiktorko, Hildegardą Wojtalą, Łucją Krutak i Łucją Prządką.
Inicjatorem serii Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej jest Powiat Pszczyński. - Ta publikacja to hołd dla niezwykłych kobiet ziemi pszczyńskiej, które swoją siłą, przedsiębiorczością, pasją i zaangażowaniem budują piękno naszej społeczności. Książka jest nie tylko zbiorem inspirujących historii, ale także symbolem szacunku dla ich pracy i poświęcenia - mówi starosta Grzegorz Wanot, gratulując autorce niezwykłej umiejętności słuchania. - Życzę sobie i nam wszystkim, by kolejne pozycje wydane w ramach biblioteczki, były tak dobre i inspirujące, jak ta - dodaje starosta.
Promocję publikacji uświetnili uczniowie i nauczyciele Ogniska Muzycznego w Pszczynie.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego