Odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w powiecie pszczyńskim

Tradycyjnie przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych samorządowcy z przedstawicielami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, służb mundurowych i miejscowych szkół spotkali się, by oddać hołd poległym na ziemi pszczyńskiej - żołnierzom, powstańcom śląskim i harcerzom.

Starosta z wicewojewodą składają kwiaty na grobie na cmentarzu pod trzema dębami.

II wicewojewoda śląski Michał Kopański ze starostą Grzegorzem Wanotem najpierw odwiedzili grób wojenny harcerza Zdzisława Ołtuszewskiego, poległego 3 września 1939 roku, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Kobiórze. Kwiaty i znicze na grobie złożyli również wójt Gminy Kobiór Marcin Ryś oraz płk Zbigniew Piątek, reprezentujący marszałka Województwa Śląskiego.

Na cmentarzu wojennym „Pod Trzema Dębami” w towarzystwie zastępcy burmistrza Piotra Sidziny, przedstawicieli służb mundurowych i uczniów uczczono pamięć o bohaterach walczących o wolną Polskę. - Znajduje się tu pomnik upamiętniający ponad 200 żołnierzy Wojska Polskiego, 20 powstańców śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy stracili życie w pierwszych dniach września 1939 roku. Spotykamy się tu zawsze w ważnych momentach, by przypominać, jak potrzebna jest pamięć o bohaterach, którzy walczyli o naszą wolność - mówił Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

Wartę przy pomniku pełniła młodzież z klasy mundurowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. W części artystycznej wystąpiła wychowanka POPP w Pszczynie Antonina Stroka. - To okazja do przypomnienia ceny krwi, którą nasi przodkowie musieli oddać za to, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej i demokratycznej Polsce, według własnych przekonań, cieszyć się wolnym i niepodległym państwem - mówił Michał Kopański, II wicewojewoda śląski.

Wicewojewoda śląski Michał Kopański z członkiem Zarządu Powiatu Grzegorzem Nogłym i płk. Zbigniewem Piątkiem odwiedzili również grób zbiorowy wojenny uczestników III Powstania Śląskiego, poległych 28 maja 1921 roku, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Warszowicach. W tym miejscu towarzyszyła im wójt Gminy Pawłowice Joanna Śmieja.

Razem z wójtem Gminy Suszec Marianem Pawlasem złożyli kwiaty i znicze na grobie wojennym strzelca Jana Boronia, żołnierza WP poległego we wrześniu 1939 roku oraz grobie wojennym powstańca śląskiego Augustyna Piszczka, które znajdują się na cmentarzu parafialnym w Suszcu.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.