Aktywne Seniorki: Jadwiga Szymik z Ćwiklic i Danuta Brandys z Pawłowic

Mieszkanka Ćwiklic Jadwiga Szymik, która od prawie 50 lat popularyzuje kulturę śląską otrzymała tytuł „Aktywnej Seniorki 2024”. Wyróżniona w konkursie „Aktywny Senior” organizowanym przez wojewodę śląskiego została również Danuta Brandys z Pawłowic, przewodnicząca Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego.

Wyróżnieni seniorzy na schodach razem z samorządowcami.
fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Konkurs „Aktywny Senior” wyróżnia osoby powyżej 60. roku życia z województwa śląskiego, które prowadzą aktywną działalność na rzecz środowiska osób starszych oraz integracji międzypokoleniowej. W piątek 18 października w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród.

Tytuł „Aktywnej Seniorki 2024” otrzymała Jadwiga Szymik z Ćwiklic, założycielka Stowarzyszenia „Po Naszymu”, zdobywczyni tytułu „Ślązaczki roku” oraz propagatorka ślonskiej godki i kultury regionu. W tym roku znalazła się również w gronie laureatek odznaczenia Klejnot Ziemi Pszczyńskiej w kategorii Kobieta Obyczajów i Tradycji.

Od prawie 50 lat popularyzuje kulturę śląską: gwarę, obyczaje, tradycje i stroje. Bierze aktywny udział w wielu konkursach krasomówczych i recytatorskich. Występuje na licznych koncertach charytatywnych, przeglądach artystycznych, dożynkach, festynach i piknikach, na których przedstawia pisane przez siebie monologi, jednoaktówki i sceny kabaretowe w gwarze śląskiej.

Kobieta stoi obok członka Zarządu Grzegorza Nogłego, trzyma w ręku kwiaty i tablice po uroczystej gali klejnot ziemi pszczyńskiej w sali lustrzanej.

Wyróżnienie w kategorii „Aktywna Seniorka” otrzymała również Danuta Brandys z Pawłowic. Od lat pełni funkcję sekretarza Koła Gospodyń Wiejskich w Pawłowicach. Obecnie jest również instruktorem w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowicach. Prowadzi zajęcia z dziećmi z zakresu edukacji regionalnej i spotkania z seniorami w ramach programu „Aktywni, bezpieczni i zdrowi”. Od 2006 roku współprowadzi Dziecięcy Zespół Regionalny „Pawłowice”.

Praca na rzecz aktywizacji seniorów w lokalnych społecznościach jest dla niej niezwykle istotnym aspektem. Od prawie dwóch lat jest przewodniczącą Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego. W ubiegłym roku została uhonorowana Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej jako Kobieta Obyczajów i Tradycji za kultywowanie historii i tradycji śląskiej.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.

Rachunki za energię elektryczną: kampania edukacyjna Urzędu Regulacji Energetyki nt. umów z ceną dynamiczną

Od 24 sierpnia u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. Sprawdź, czy ta oferta jest dla Ciebie.