Festiwal Deszczowa Poezja: poezja w codzienności, deszczowe interpretacje i koncert Dżejkej

Festiwalowy czwartek rozpoczęła konferencja „Poezja w codzienności” dla młodzieży i seniorów w Stajniach Książęcych w Pszczynie. 10 października, w drugi dzień Festiwalu Deszczowa Poezja odbył się również konkurs „Deszczowe interpretacje” oraz koncert zespołu Dżejkej.

mężczyzna występuje na scenie, trzyma mikrofon, śpiewa

Poezja w codzienności

Podczas konferencji „Poezja w codzienności” swoje refleksje wygłosił Maciej Szczawiński, redaktor Polskiego Radia Katowice, autor książek poetyckich, w tym książki eseistycznej o legendarnym poecie Rafale Wojaczku, który od wielu lat prowadzi w Pszczynie Klub Poczty Poetyckiej.

Kolejnym gościem konferencji zorganizowanej w ramach II. edycji Festiwalu Deszczowa Poezja był Jacek Hołyński z pszczyńskiego zespołu Loża Masorza.

W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z I LO im. Bolesława Chrobrego i III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie oraz zainteresowani seniorzy.

Deszczowe interpretacje

Nadja Masiul i Wiktoria Urbaniec - to laureatki I. edycji konkursu „Deszczowe interpretacje”. Podczas Festiwalu Deszczowa Poezja w aktorskiej recytacji przedstawiły utwory Taco Hemingway’a „Mięso” oraz Young Leosia i Bambi „BFF”.

Jury w składzie: Weronika Grzanka - polonistka, Jakub Konieczny - pszczyński raper i Kuba Pieczka - teatrolog miało niełatwy orzech do zgryzienia. Po burzliwej dyskusji wyłonione zostały najlepsze interpretacje. Nagrody uczestnikom wręczyli wicestarosta Damian Cieszewski i dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie Teresa Musik.

Dżejkej na festiwalowej scenie w budynku dawnego PKO

Festiwal Deszczowa Poezja w czwartek zakończył koncert zespołu Dżejkej, który zaprezentował przed festiwalową publicznością utwory z ostatniej płyty i najnowszej, która dopiero powstaje. Liderem grupy jest Kuba Dżejkej Konieczny, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 2007 roku, inspirując się prekursorami sceny hip-hopowej na świecie, jak również w naszej rodzimej Pszczynie.

Celem jego muzyki od zawsze było przekazanie słuchaczowi własnych obserwacji i przemyśleń dotyczących otaczającego go świata. Razem z Dżejkejem występują Dawid Avi Orliński i Dj Ciach, czyli Aleksander Kuś. - Zaczynaliśmy od tradycyjnego hip-hopu, teraz zmierzamy w stronę alternatywy. Staramy się, jak najbardziej odbijać od schematycznego hip-hopu, mieszać - mówi Dżejkej.

Jak podkreślał lider zespołu, zagranie koncertu w budynku dawnego PKO jest dla niego wyjątkowym przeżyciem. - Przed siedzibą banku w Pszczynie, 14 lat temu nagraliśmy teledysk do kawałka „Betonowe serca” - wspomina z sentymentem pszczyński raper Kuba Konieczny.

"Deszczowa Poezja": festiwalowy piątek

Poezja jest bliżej nas niż nam się wydaje - to przesłanie miała dla uczestników spotkania autorskiego Urszula Honek, poetka i prozaiczka. Mówiła o swojej fascynacji do kina, zwłaszcza horrorów, literackich inspiracjach, swojej twórczości i dlaczego nie wolno bać się poezji.

Prace na ul. Męczenników Oświęcimskich prawdopodobnie ruszą w grudniu

Firma Budimex, która przebudowuje linię kolejową na naszym terenie powiadomiła, że prace jeszcze w tym roku obejmą ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie wraz z przejazdem drogowo-kolejowym kategorii A. W miejscu przejazdu zostanie wybudowany wiadukt kolejowy, pod którym zostanie poprowadzona droga.

• Oświata

25 lat to już historia. Szkoła zaprosiła do swojej nowej bajki

Zespół Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie to szkoła wyjątkowa. Kształcenie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami to trudna praca, wymagająca wielkiego serca. A to mają nauczyciele szkoły, którzy zarażają uczniów artystycznymi pasjami. Tu uczeń czuje się ważny, wspierany i akceptowany.