Środowisko

Nowe nasadzenia z okazji Światowego Dnia Drzewa

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji, starosta Grzegorz Wanot z dyrekcją szpitala i społecznikami w zakątku terapeutycznym Szpitala Joannitas w Pszczynie posadzili nowe drzewa.

Grupa osób sadzących obok jednego z nowych drzewa w zielonym zakątku.

Kasztanowiec czerwony, kasztan jadalny, klon jawor, lipa holenderska i dąb burgundzki - to nowe nasadzenia na zielonym terenie przy pszczyńskim szpitalu. Każdy gatunek drzewa poprawia samopoczucie i działa leczniczo: lipa - poprawia humor, z kolei kasztan - samoocenę. Dąb - niweluje stres, poprawia krążenie krwi, pracę mózgu i daje energię do życia.

Nowe drzewa posadzili starosta Grzegorz Wanot, radny Rady Miejskiej w Pszczynie Arkadiusz Gardiasz, prezes Zarządu Szpitala Joannitas w Pszczynie Katarzyna Michalik, dyrektor ds. medycznych Joanna Sojka oraz Magdalena Paw, która społecznie wykonała projekt zagospodarowania terenu przy szpitalu.

- 10 października obchodzony jest również Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Stąd do posadzenia nowych drzew wytypowaliśmy zakątek terapeutyczny przy Szpitalu Joannitas w Pszczynie, który powstał w ubiegłym roku. Teraz korzystają z niego pacjenci i podopieczni Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. Drzewa nie zostały wybrane przypadkowo, każde przynosi inny rodzaj bodźców - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

Światowy Dzień Drzewa to inicjatywa, która ma na celu zwiększyć świadomość ludzi na temat tego, jak istotną rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety. Oczyszczają powietrze, którym oddychamy, filtrują wodę, którą pijemy, zapobiegają erozji i działają jako ważny bufor chroniący przed zmianami klimatu. W Polsce, Dzień Drzewa obchodzimy od 2002 roku. - Warto przypominać, jak ważne są drzewa dla naszego środowiska. Dbając o ich ochronę i odpowiednie nasadzenia przyczyniamy się do utrzymania równowagi ekosystemów. Zachęcam do wspólnego działania na rzecz przyrody - podkreśla Arkadiusz Gardiasz.

Ostrzeżenie o gęstej mgle

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie dla powiatu pszczyńskiego o gęstej mgle, st. 1.

Ostrzeżenie hydrologiczne

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia hydrologiczne o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych, stopnia 3.

• Środowisko

Ostrzeżenie o intensywnych opadach deszczu |zmiana|

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie 3. stopnia o intensywnych opadach deszczu dla powiatu pszczyńskiego. Obowiązuje również ostrzeżenie hydrologiczne, st. 3 o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych.