Im szybciej zaczniemy się badać, tym lepiej

Życie jest w naszych rękach - tłumaczyły Amazonki z Brzeszcz podczas wykładu profilaktycznego, który odbył się w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Podkreślały, że regularne samobadanie piersi i jąder to jedna z metod wykrywania guzów nowotworowych.

Kobieta trzyma w dłoni atrapę piersi.

Październik, często nazywany jest różowym miesiącem. To czas, kiedy przypomina się, jak ważne jest podejmowanie tematów związanych z profilaktyką, diagnostyką i nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Brzeszczańskie Amazonki podczas wykładu „Zbadaj się, lepiej zapobiegać niż leczyć” uświadamiały kobiety, że chorobie nowotworowej można zapobiegać poprzez badania wykonywane nie tylko przez specjalistyczne aparatury, ale przede wszystkim przez dłonie. - Życie jest w naszych rękach. Potrzebujemy, co najmniej 15 minut, aby dokładnie skontrolować swoje piersi. Obowiązuje tutaj metoda dwa razy „O” - oglądnij i obmacaj - mówiła Alicja Matusiak, założycielka Stowarzyszenia Amazonek w Brzeszczach.

Prelekcja została połączona z praktyczną nauką samobadania i samokontroli zaprezentowaną na specjalistycznych modelach. - Rak, który zaczyna rozwijać się w naszym organizmie nie boli. On nie powie - słuchaj, rosnę. Dwie dekady temu mówiliśmy o 10 tys. nowych zachorowań na raka piersi rocznie, obecnie o 25 tys. - to najnowsze dane. Pułap wiekowy wciąż się obniża. Nowotwór nie jest problemem tylko osób dojrzałych. Na chemioterapii można spotkać wielu młodych ludzi. Im wcześniej zaczniemy się badać, tym lepiej - podkreślała Alicja Matusiak.

Amazonki z Brzeszcz tłumaczyły również, jak ważne są regularne badania profilaktyczne w kierunku rozwoju raka jąder i prostaty u mężczyzn. - Listopad to niebieski miesiąc, a akcja Movember - czyli wąsopad ma zwrócić uwagę na męskie zdrowie i zachęca do profilaktyki nowotworów męskich narządów moczowo-płciowych. Rak jąder i prostaty może dotyczyć każdego mężczyzny - wskazywały brzeszczańskie Amazonki.

Wykład profilaktyczny otworzył sekretarz powiatu Szymon Sekta. - Kiedyś, rak piersi traktowany był jak wyrok. Dzisiaj, dzięki rozwojowi medycyny i skutecznym terapiom, zupełnie inaczej patrzy się na przyszłość kobiet z nowotworem. Ważne, aby głośno mówić o profilaktyce i samobadaniu, które mogą znacząco zwiększyć szanse na wczesne wykrycie chorób nowotworowych - mówił Szymon Sekta.

Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Amazonek w Brzeszczach, które współpracuje z Poradnią onkologiczną w Oświęcimiu oraz organizuje akcje i szkolenia zachęcające kobiety do samobadania było współfinansowane przez Powiat Pszczyński w ramach przeprowadzonego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego.

W Pszczynie odbędzie Forum samorządowe dotyczące zmian w ochronie zdrowia

Samorządowcy i zarządzającymi szpitalami w województwie śląskim spotkają się w Pszczynie, by w obecności przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia zwrócić uwagę na konieczność wypracowania wspólnej strategii organizacji funkcjonowania szpitali powiatowych województwa śląskiego.

Nadciśnienie tętnicze od A do Z. Warsztaty dla seniorów w Woli i Pszczynie

22 i 23 października Stowarzyszenie Edukacji Zdrowotnej przeprowadzi warsztaty szkoleniowe dla seniorów pt. „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Chodzi o prewencję chorób przewlekłych, w tym przypadku nadciśnienia tętniczego. Zorganizowane zostaną w starym Ośrodku Zdrowia w Woli oraz pckulu w Pszczynie.

• Zdrowie

Bezpłatna pomoc w domach chorych

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie realizuje projekt umożliwiający mieszkańcom wszystkich gmin powiatu pszczyńskiego - Pszczyny, Goczałkowic-Zdroju, Miedźnej, Kobióra, Suszca i Pawłowic korzystanie z bezpłatnych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania ze względu na podeszły wiek, choroby lub niepełnosprawność.