Starosta: dziękuję wszystkim zaangażowanym w walkę z powodzią

Strażakom, strażakom-ochotnikom i żołnierzom. Kierownikom zapory w Goczałkowicach-Zdroju i zbiornika w Łące oraz służbom kryzysowym. Policjantom, straży miejskiej i pracownikom Powiatowego Zarządu Dróg. Mieszkańcom, przedsiębiorcom i wolontariuszom. Wszystkim, którzy walczyli z powodzią. Starosta Grzegorz Wanot dziękuje służbom zaangażowanym w działania na terenie powiatu pszczyńskiego.

Strażacy z samorządowcami we wspólnym zdjęciu przed budynkiem komendy powiatowej PSP w Pszczynie.

Starosta Grzegorz Wanot i wicestarosta Damian Cieszewski odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, by na ręce komendanta st. bryg. Grzegorza Kołoczka i strażaków przekazać podziękowanie dla służb. Podziękowania skierowali także do strażaków-ochotników ze wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu pszczyńskiego, którzy w ostatnich tygodniach z ogromnym zaangażowaniem walczyli z żywiołem i usuwaniem skutków powodzi. Strażakom za działania podejmowane w gminie Pszczyna podziękowała również zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka.

- Szczególne podziękowania kieruję do naszych niezawodnych służb ratunkowych, strażaków z KP PSP w Pszczynie i strażaków-ochotników z jednostek OSP, którzy w dzień i w nocy, w niesprzyjającej pogodzie, z pełnym oddaniem ratowali naszych mieszkańców, ich domy i posesje, miejsca pracy, drogi i infrastrukturę, nie zważając na własne zmęczenie czy zagrożenie - mówi Grzegorz Wanot. - Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie, szybką reakcję, skuteczną koordynację i ogromny wysiłek włożony w prowadzone działania. Współpraca pomiędzy KP PSP a jednostkami OSP z naszego powiatu jest doskonałym przykładem, jak wielką siłę stanowi solidarność w obliczu kryzysu - dodaje starosta.

W ubiegłym tygodniu na terenie powiatu pszczyńskiego zakończyły się ostatnie interwencje związane z powodzią. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie odnotowała 761 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków ulewnych opadów deszczu. Najwięcej w gminie Pszczyna - 419, kolejno w gminie Miedźna - 112, gminie Pawłowice - 108 i gminie Goczałkowice-Zdrój - 66 oraz gminach Kobiór i Suszec - po 28.

Nawalne opady deszczu spowodowały konieczność ewakuacji łącznie 12 osób. Woda zalewała budynki mieszkalne, użyteczności publicznej, produkcyjne i magazynowe. Wezbrane cieki wodne oraz powstałe rozlewiska, zagrażały różnym obiektom oraz terenom, wymuszając na służbach podejmowanie szeroko zakrojonych działań z wykorzystaniem ogromnej ilości zasobów ratowniczych.

Działania strażaków z jednostek KP PSP w Pszczynie i OSP z powiatu pszczyńskiego wspierały wydzielone pododdziały z Komend Miejskich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Mysłowicach, Jaworznie, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Zabrzu, Kłobucku, Zawierciu, Myszkowie, Tychach oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Chełmu Śląskiego i Bojszów. - Dziękuję za niezwykłą postawę, poświęcenie, olbrzymi profesjonalizm, odwagę i gotowość do niesienia pomocy w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach - mówi starosta.