Dodatkowa ścieżka finansowania NIW-CRSO dla organizacji, które ucierpiały w wyniku powodzi

W Rządowym Programie Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO 5 została uruchomiona nowa ścieżka, która umożliwia składanie wniosków na pokrycie wydatków wynikających z potrzeb organizacji poszkodowanych w wyniku powodzi i trąb powietrznych we wrześniu 2024 roku.

Rada Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, z inicjatywy dyrekcji NIW-CRSO zaakceptowała zmiany w regulaminie PROO 5 (regulaminie konkursu organizowanego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030, edycja 2024).

Organizacje w ramach nowej „Ścieżki 1.2 - Pomoc doraźna - organizacje poszkodowane w wyniku powodzi i trąb powietrznych” od 17 września 2024 r. mogą składać wnioski o wsparcie do wysokości 20.000 zł. W naborze mogą wziąć udział wszystkie organizacje pozarządowe (w tym m.in. ochotnicze straże pożarne). Środki można wydawać np. na osuszanie budynków, naprawy zniszczonego sprzętu i inne. Narodowy Instytut Wolności przeznaczył na ten cel ponad 3 mln złotych.

Szczegółowe informacje dostępne są w portalu Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego otwiera się w nowym oknie.

Lista organizacji i instytucji z terenów objętych powodzią, które zadeklarowały wsparcie w składaniu wniosków w konkursie PROO 5:

Śląskie:

• Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS + Miasto Żory (OWES Obszaru Rybnickiego), pow. Rybnik, ul. Rudzka 13c, 44-200 Rybnik; powiaty: raciborski, rybnicki, wodzisławski, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory; cris@cris.org.pl
  • Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości + Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki” (Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej obszaru bielskiego); pow. Bielsko-Biała, ul. Zacisze 5, 43-300 Bielsko-Biała; powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki, Bielsko-Biała; owes@bcp.org.pl
  • Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” + Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER (Podbeskidzki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej); Cieszyn, ul. Wałowa 4, 43-400 Cieszyn; powiat cieszyński; biuro@fundacjabycrazem.pl

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach informuje również, że w Dzienniku Ustaw z 17 września 2024 r. pod pozycją 1381 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług, które w § 1 ust. 2 pkt 1 stanowi o obniżeniu do wysokości 0% stawki podatku od dostaw towarów lub świadczenia usług dokonywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

(źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Wydział Rodziny i Polityki Społecznej)

Staże, kursy i szkolenia. Rusza projet "Śląskie. Zawodowcy 2"

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie weźmie udział w projekcie „Śląskie. Zawodowcy 2”. Dzięki projektowi nasi uczniowie będą mogli realizować staże w firmach działających na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., a także wziąć udział w kursach i szkoleniach.

Zbiórki dla powodzian

W całym powiecie pszczyńskim, w którym także zmagamy się ze skutkami ulewnych deszczy, jest olbrzymia chęć pomagania. Przygotowaliśmy wykaz trwających zbiórek - zarówno dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego, sąsiednich Czechowic-Dziedzic oraz terenów poszkodowanych w całej Polsce.