Dla niepełnosprawnych

Program PFRON dla osób z niepełnosprawnością dotkniętych powodzią

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie informuje, że osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc z programu PFRON: ,,Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku działania żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Pomoc finansowa dla tych osób udzielana jest ze środków PFRON w ramach Modułu I - w formie jednorazowego świadczenia do 2.000,00 zł na rehabilitację społeczną oraz Modułu II - w formie jednorazowego świadczenia stanowiącego rekompensatę poniesionych strat i/lub pokrycie kosztów przeprowadzenia naprawy (sprzętu, urządzenia).

Kto może skorzystać z pomocy?

Adresatami programu są poszkodowane na skutek żywiołu:

• osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne) oraz
  • dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przed ukończeniem 16 roku życia
    zamieszkujące na terenach poszkodowanych w wyniku żywiołu w 2024 r. w odniesieniu, do których przyznany został zasiłek celowy w związku z wystąpieniem zdarzenia noszącego znamiona klęski żywiołowej dla osób lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych).

Formy pomocy, które będą realizowane w 2024 roku:

1. Moduł I - jednorazowe świadczenie na rehabilitację społeczną,
  2. Moduł II - jednorazowe świadczenie stanowiące rekompensatę poniesionych strat, przeznaczone na pokrycie kosztów zakupu lub naprawy:
    • sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych,
    • sprzętów/urządzeń posiadanych w ramach zlikwidowanych uprzednio barier technicznych i barier w komunikowaniu się (bez barier architektonicznych) w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych, utraconych lub zniszczonych na skutek działania żywiołu - o ile ich zakup był dofinansowany ze środków PFRON, w tym w ramach programów Rady Nadzorczej PFRON.
  3. Sprzęt/urządzenie może zostać przez wnioskodawcę zakupione w ramach przyznanego świadczenia, gdy posiadany, wcześniej dofinansowany ze środków PFRON sprzęt/urządzenie, został zniszczony w stopniu wykluczającym naprawę z zastrzeżeniem postanowień, o których jest mowa w rozdziale VI ust. 5 pkt 2 lit. a programu.

Realizatorem jest samorząd powiatowy, który przystąpi do realizacji programu. Prosimy o składanie wniosków do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie przy ulicy Dworcowej 23.

Wnioski o dofinansowanie w ramach Modułu I i II programu mogą być składane przez osoby z niepełnosprawnością do realizatora programu w trybie ciągłym, jednak nie później niż do 2 grudnia 2024 roku. W imieniu i na rzecz niepełnoletnich lub ubezwłasnowolnionych osób niepełnosprawnych występują rodzice lub opiekunowie prawni tych osób.

Druki wniosków dostępne są na stronie internetowej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie otwiera się w nowym oknie.