Samorządowcy podczas konwentu rozmawiali z parlamentarzystami o najważniejszych sprawach dla naszego regionu
Posłowie Grzegorz Płaczek oraz Maciej Tomczykiewicz wzięli udział w Konwencie Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego. Rozmowy włodarzy zdominowała aktualna sytuacja powodziowa. Samorządowcy zwrócili się do parlamentarzystów o wsparcie tematu budowy bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu DK 1 z ul. Męczenników Oświęcimskich oraz finansowania świadczeń realizowanych w szpitalu.

Włodarze gmin i powiatu podczas dzisiejszego spotkania omówili aktualną sytuację powodziową, skupiając się na miejscach, gdzie wciąż prowadzone są działania oraz kwestie związane z naprawą szkód, które wyrządziła woda.
Obecność parlamentarzystów podczas konwentu była okazją do przedyskutowania najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją samorządy. - Wspólnie z włodarzami gmin zwróciliśmy się do posłów o poparcie naszych starań w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie konieczności budowy bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu DK1 z ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. Bez przebudowy tego kluczowego skrzyżowania problemy komunikacyjne w powiecie będą się pogłębiać - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński. I dodaje, że zadanie miało zostać zrealizowane kilka lat temu, ale GDDKiA, po wykonaniu projektu, pomimo sprzeciwu samorządów, odstąpiła od realizacji inwestycji. Obecnie konieczna jest aktualizacja dokumentu.
Rozmawiano również o trwającej w naszym powiecie przebudowie linii kolejowej i związanymi z nią utrudnieniami. Inwestycja wejdzie w kolejną fazę, kiedy prace obejmą przejazd kolejowy w ciągu ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. - Obecnie oczekujemy na przedstawienie przez firmę Budimex SA projektu tymczasowej organizacji ruchu na czas zamknięcia przejazdu w ciągu ulicy Męczenników Oświęcimskich. Zamknięcie przejazdu ma nastąpić pod koniec bieżącego roku lub z początkiem roku 2025 . Wnioskujemy, by nastąpiło to w nowym roku. Przedstawiliśmy firmie realizującej inwestycję nasze oczekiwania mające na celu minimalizację utrudnień dla mieszkańców, które powinny zostać uwzględnione przy opracowywaniu tymczasowej organizacji ruchu. Przed jej zatwierdzeniem planujemy organizację spotkań z przedstawicielami samorządu oraz przedsiębiorcami - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.
Samorządowcy przedstawili problem niedoszacowania świadczeń udzielanych w pszczyńskim szpitalu i nieterminowego wypłacania nadwykonań, zwracając się do posłów o wsparcie w temacie finansowania pszczyńskiego szpitala.
Włodarze gmin poruszyli tematy dotyczące m.in. terenów zdegradowanych górniczo, rozwinięcia siatki połączeń kolejowych czy zadań infrastrukturalnych, które wymagają milionowych nakładów.
- Cieszę się, że posłowie, którzy reprezentują sprawy regionu i są mieszkańcami powiatu pszczyńskiego, przyjęli nasze zaproszenie. Zadeklarowali pełne wsparcie w omawianych tematach. Tego rodzaju spotkania są kluczowe dla budowania efektywnej współpracy i wspólnego działania na rzecz rozwoju naszych gmin i powiatu - zaznacza starosta Grzegorz Wanot.
Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego to cykliczne spotkania, podczas których samorządowcy omawiają najważniejsze sprawy dotyczące naszego regionu, występują także ze wspólnymi inicjatywami.
We wrześniowym spotkaniu wzięli udział: Gabriela Placha - wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Marcin Ryś - wójt gminy Kobiór, Jan Słoninka - wójt gminy Miedźna, Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny, Marian Pawlas - wójt gminy Suszec, Grzegorz Wanot - starosta pszczyński oraz posłowie: Grzegorz Płaczek i Maciej Tomczykiewicz.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego