W powiecie pszczyńskim wprowadzony został stan klęski żywiołowej

W związku z powodzią, rząd wprowadził stan klęski żywiołowej m.in. na terenie powiatu pszczyńskiego na okres 30 dni.

Grafika, czerwone tło, w kółku wykrzyknik.
fot. freepik

Stan klęski żywiołowej wprowadzono „w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zapobieżenia jej skutkom oraz w celu ich usunięcia”.

Rozporządzenie, które opublikowano 16 września w Dzienniku Ustaw objęło obszar części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Na Śląsku - powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

Z rozporządzenia wynika, że w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; a także nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Plik do pobrania
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, format pliku: PDF, rozmiar: 155.78 KB
Obwieszczenie wojewody śląskiego z dnia 16 września 2024 r. w sprawie podania do publicznej wiadomości treści rozporządzenia Rady Ministrów, format pliku: DOCX, rozmiar: 13.58 KB

• Bezpieczeństwo

Kampania edukacyjna Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ramach kampanii edukacyjnej związanej z podniesieniem poziomu wiedzy społecznej na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i eksplozji uruchomiło stronę internetową poświęconą tym tematom.

• Bezpieczeństwo

Test sprawności syren alarmowych

W czwartek 1 sierpnia o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.