Pamiętają o poległych w Radłowie i pod Proszowicami. Delegacje z powiatu na uroczystościach
8 września starosta Grzegorz Wanot wraz z delegacjami z powiatu pszczyńskiego uczestniczył w obchodach 85. rocznicy Bitwy Radłowskiej. Dwa dni wcześniej uczczono pamięć mieszkańców ziemi pszczyńskiej, którzy oddali życie w Bitwie pod Proszowicami.
Radłów
Niedzielne obchody rozpoczął wymarsz uczestników na plac przed Pomnikiem Bohaterów Września, gdzie odśpiewano Rotę i oddano hołd poległym żołnierzom. Następnie na cmentarzu parafialnym została odprawiona msza św. w intencji żołnierzy - uczestników Bitwy Radłowskiej.
Pod pomnikiem odbył się również apel poległych, oddano salwę honorową, a samorządowcy i przedstawiciele miejscowych instytucji, a także delegacje z powiatu pszczyńskiego oraz Proszowic złożyły kwiaty i znicze.
W skład delegacji z powiatu pszczyńskiego weszli: starosta Grzegorz Wanot, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Pszczynie oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Września w Ćwiklicach. - W tym szczególnym dniu dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o Bitwie Radłowskiej oraz Bitwie Pszczyńskiej i jej bohaterach. To dzięki Wam historia ta wciąż żyje w naszych społecznościach i nie zostaje zapomniana. Pamięć o przeszłości jest fundamentem naszej tożsamości, a my jesteśmy zobowiązani, by tę pamięć nieść dalej, aby przyszłe pokolenia mogły czerpać z niej siłę - mówił Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.
7 i 8 września 1939 r. w Radłowie rozegrała się największa bitwa w Małopolsce. W walkach z niemieckim najeźdźcą poległo niemal 250 polskich żołnierzy, a około 700 zostało rannych.
Proszowice
W piątek, 6 września w obchodach 85. rocznicy Bitwy pod Proszowicami wzięły udział delegacje z powiatu pszczyńskiego. Starostwo Powiatowe w Pszczynie reprezentował sekretarz Szymon Sekta. Do Proszowic udali się także przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Pszczynie ze Zdzisławem Grygierem, który jest również członkiem Zarządu Powiatu oraz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele, po czym uczestnicy przeszli się na cmentarz parafialny, gdzie wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia oraz złożone kwiaty i znicze pod mogiłą, w której spoczywa ponad 100 poległych żołnierzy Armii Kraków.
To z okolic Żor, Pszczyny i Rybnika pochodziła większość żołnierzy 55. Dywizji Piechoty Armii Kraków, którzy o świcie, 7 września 1939 roku, natknęli się na niemieckie kolumny pancerne. - Dziękuję wszystkim, którzy kultywują pamięć o wydarzeniach z września 1939 roku. Chciałbym, żeby młode pokolenie, które tak licznie przybyło na dzisiejszą uroczystość potraktowało to wydarzenie jako lekcję historii - mówił Grzegorz Cichy, burmistrz Gminy i Miasta Proszowice.
- 1 września na cmentarzu wojennym w Pszczynie wspólnie oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy polegli w Bitwie pod Pszczyną w pierwszych dniach września 1939 r. Dzisiaj mam zaszczyt reprezentować starostę pszczyńskiego w uroczystościach, upamiętniających Bohaterów poległych w Bitwie pod Proszowicami. Tutaj swoje życie również oddali mieszkańcy powiatu pszczyńskiego - mówił Szymon Sekta.
Uroczystość zakończyła się apelem pamięci i salwą honorową. Wydarzenie uświetniły Orkiestra Dęta „Przyszłość” oraz klasa służb mundurowych ZS im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach. Wojskową asystę honorową wystawiła 6. Brygada Powietrznodesantowa im. gen. S. Sosabowskiego z Krakowa.
Galeria Radłów, fot. Benedykt Wierzbicki
Galeria Proszowice, fot. 24IKP.pl Proszowice / Andrzej Powidzki
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego