Historia uczy nas, jak kruchy jest pokój
Na cmentarzu wojennym „Pod Trzema Dębami” w pszczyńskim parku obchodzono 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. To tutaj spoczywają mieszkańcy m.in. ziemi pszczyńskiej i tarnowskiej, którzy polegli w Pszczynie we wrześniu 1939 roku.
Tradycyjnie już obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz wojenny „Pod Trzema Dębami”, gdzie spoczywa 205 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie w walce z wojskiem niemieckim 1 i 2 września 1939 roku oraz 20 Powstańców Śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy zostali rozstrzelani 4 września 1939 roku przez niemieckiego najeźdźcę.
- Od lat w tym dniu są z nami nasi przyjaciele z ziemi tarnowskiej, powiatu proszowickiego i krakowskiego, których bliscy spoczęli w tej mogile. Wspólnie składamy hołd wszystkim, którzy walczyli i cierpieli, byśmy my mogli żyć w wolnej Polsce. Ich bohaterstwo nigdy nie zostanie zapomniane - mówił starosta Grzegorz Wanot, dziękując również pocztom sztandarowym, delegacjom reprezentującym instytucje, służby oraz środowiska społeczne i zawodowe z powiatu pszczyńskiego, kombatantom, Sybirakom, harcerzom, nauczycielom i uczniom.
- Dzisiejsza rocznica to nie tylko czas refleksji nad przeszłością, ale także przestroga dla przyszłych pokoleń. Historia uczy nas, jak kruchy jest pokój i jak ważne jest, byśmy wszyscy wspólnie dbali o to, by podobne tragedie nigdy się nie powtórzyły, a kolejne pokolenia rozumiały wartość wolności, demokracji i pokoju - podkreślał starosta.
Urząd Miejski w Pszczynie reprezentowała zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, która zaznaczyła, że dzisiaj z perspektywy tych 85. lat trzeba wyciągnąć wnioski z historii. - Świat wciąż zmaga się z konfliktami, a napięcia międzynarodowe, które obserwujemy przypominają, że pokój nie jest dany raz na zawsze. Dlatego, tak ważne jest, abyśmy wszyscy, zarówno jako jednostki, jak i społeczności międzynarodowe, podejmowali wysiłki na rzecz dialogu i współpracy. Wojna nigdy nie powinna być środkiem rozwiązywania problemów - powiedziała Magdalena Czarnecka.
Głos zabrali również posłowie na Sejm Maciej Tomczykiewicz i Grzegorz Gaża oraz burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy.
Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta KWK "Krupiński" oraz przedstawiciele 133 batalionu lekkiej piechoty w Cieszyna. Zaśpiewała Antonina Stroka, wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, której opiekunem jest Joanna Gajda.
Kwiaty pod pomnikiem złożyli parlamentarzyści, samorządowcy i delegacje z powiatu pszczyńskiego, Proszowic, Radłowa i Tranowa. Wśród osób składających kwiaty i znicze byli krewni poległych pod Pszczyną.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego