Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Wnuk dawnego sekretarza Urzędu Powiatowego odwiedził Starostwo. Przekazał cenne pamiątki po dziadku

Pszczyńskie starostwo odwiedził Paweł Kowalik, wnuk Emanuela Kowalika, który pracował w Urzędzie Powiatowym w Pszczynie w latach 1922-1935 i był tu sekretarzem.

W gabinecie za stołem siedzi wnuk sekretarza Emanuela Kowalika i obecny sekretarz powiatu Szymon Sekta. Przeglądają porozkładane na stole archwialne zdjecia i dokumenty

Emanuel Kowalik urodził się w 1876 r., zmarł w 1955 r. Był zasłużonym powstańcem. Zamieszkał w Pszczynie w 1922 r., po przegranym plebiscycie na terenach Krapkowic. Był urzędnikiem w Urzędzie Powiatowym w Pszczynie, w którym pracował do 1935 roku, pełniąc m.in. funkcję sekretarza. Przechodząc na emeryturę urzędniczą, postanowił przenieść się wraz z żoną do Koszęcina, gdzie wybudował dom. Od lat w domu wybudowanym przez dziadka mieszka wnuk Paweł Kowalik z żoną.

Pan Paweł przykłada dużą wagę do historii rodu i przechowuje materiały zgromadzone przez dziadków.

- Dziadek był związany z Pszczyną, o czym świadczy fakt, że przez całe swoje życie przechowywał dokumenty i zdjęcia związane z tym miastem i pracą w Urzędzie Powiatowym - mówi Paweł Kowalik, który miał 17 lat, kiedy jego dziadek zmarł.

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z wnukiem dawnego sekretarza spotkał się obecny sekretarz powiatu, Szymon Sekta. - Nasz gość przywiózł ze sobą cenne materiały - stare fotografie i dokumenty, które są przechowywane w jego rodzinie od niemal 100 lat. Dzięki nim możemy na nowo odkryć fragmenty historii naszego powiatu, zobaczyć, jak wyglądało życie w tamtych czasach oraz poznać ludzi, którzy tworzyli naszą społeczność - mówi sekretarz powiatu, Szymon Sekta.

Pan Paweł, na ręce sekretarza powiatu przekazał zachowany po dziadku „Praktyczny podręcznik ordynacji wiejskiej”. - To skarbnica wiedzy na temat urzędu z lat 30. XX wieku. Te fotografie i dokumenty nie tylko wzbogacą nasze archiwum, ale również posłużą do zgłębiania historii naszej małej ojczyzny - dodaje Szymon Sekta.

Paweł Kowalik do Pszczyny przywiózł m.in. fotografię pracowników Urzędu Powiatowego z lat 30. XX wieku (pierwszy z prawej stoi jego dziadek Emanuel) oraz zdjęcie dziadka Emanuela i babci Marii.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Zdrowie

    Profilaktyka ratuje życie! Mammobus w Pszczynie i Pawłowicach

    Narodowy Fundusz Zdrowia dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat raz na dwa lata finansuje bezpłatne badania mammograficzne, na które można się zgłosić bez skierowania. Warto skorzystać, ponieważ rak piersi jest dziś najpowszechniejszym nowotworem, jaki wykrywa się u kobiet. W najbliższym czasie mammobusy przyjadą również do powiatu pszczyńskiego.

  • Zdrowie

    Budynek szpitala w przebudowie

    Trwa pierwszy etap przebudowy Szpitala Joannitas w Pszczynie. Wartość inwestycji wyniesie ponad 11,8 mln złotych.