Test sprawności syren alarmowych

W czwartek 1 sierpnia o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty - oznaczający odwołanie alarmu. Poza tym, od godziny 7.00 w dniu treningu zakazane są jakiekolwiek prace konfiguracyjne, testowanie systemu oraz praca na kanałach służących do sterowania systemem syren alarmowych bez zezwolenia operatora centrali wojewódzkiej. Jedynym wyjątkiem jest wezwanie do wyjazdu jednostek Straży Pożarnej do akcji.

W przypadku pojawienia się realnego zagrożenia na terenie województwa w dniu planowanego treningu, zagrażającego większemu obszarowi województwa, trening zostanie odwołany.

--------------------------------------------------------------------------

Перевірка ефективності сирен сигналізації

У четвер, 1 серпня, о 17:00 відбудеться воєводське навчання ефективності сирен, які використовуються в системі громадського оповіщення та тривоги, одночасно з відзначенням 80-ї річниці вибуху Варшавського повстання.

Під час тренування протягом трьох хвилин лунає безперервний звуковий сигнал, що вказує на те, що будильник скасовано. Крім того, з 7:00 ранку в день навчання забороняється будь-яка конфігураційна робота, тестування системи або робота на каналах, які використовуються для керування сиреною сигналізації, без дозволу оператора провінційного штабу. Винятком є ​​лише виклик підрозділів пожежної охорони для дії.

Якщо в день запланованих навчань у воєводстві виникне реальна загроза, що загрожує більшій території воєводства, навчання буде скасовано.