Komunikacja publiczna

Rozważają, w jakim kierunku rozwijać komunikację publiczną w powiecie

Włodarze powiatu i gmin spotkali się w siedzibie Komunikacji Beskidzkiej S.A. w Bielsku-Białej, by poznać zasady funkcjonowania Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, który tworzy jedenaście jednostek samorządu terytorialnego.

Włodarze i przedstawiciele BZPG i Komunikacji Beskidzkiej we wspólnym zdjęciu na tle ściany z logo Komunikacji Beskidzkiej.

Podczas czerwcowego Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego włodarze rozpoczęli rozmowy nad kierunkami rozwijania komunikacji publicznej na terenie powiatu. Postanowili spotkać się z przedstawicielami Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego i Komunikacji Beskidzkiej S.A., by dowiedzieć, jak powstała ta organizacja i funkcjonuje po latach.

W roboczym spotkaniu zainicjowanym przez starostę pszczyńskiego, Grzegorza Wanota wzięli udział także włodarze pięciu gmin: Gabriela Placha - wójt Goczałkowic-Zdroju, Marcin Ryś - wójt Kobióra, Jan Słoninka - wójt gminy Miedźna, Piotr Sidzina - zastępca burmistrza Pszczyny, Marian Pawlas - wójt gminy Suszec oraz Grzegorz Nogły - członek Zarządu Powiatu i Szymon Sekta - sekretarz.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny tworzy jedenaście jednostek samorządu terytorialnego - Powiat Bielski oraz okoliczne Gminy. Powstał w 2017 roku i przejął od samorządów zadanie dotyczące organizacji publicznego transportu zbiorowego. Posiada swojego operatora, którym jest Komunikacja Beskidzka S.A. - W 2023 roku przewieźliśmy ponad 4,5 mln pasażerów. Na tę liczbę składają się - ponad 2 mln sprzedanych biletów jednorazowych, blisko 50 tys. biletów miesięcznych, ok. 4,5 tys. biletów 50-przejazdowych i prawie 300 tys. wydanych biletów „zerówkowych” dla osób, które ukończyły 70. rok życia i korzystają z bezpłatnej komunikacji - mówił Seweryn Kobiela, przewodniczący Zarządu Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego.

Prezes Zarządu Komunikacji Beskidzkiej S.A. Paweł Sadza podczas spotkania podkreślał, że Związki Powiatowo-Gminne są szansą na skuteczniejsze rozwiązywanie problemów samorządów związanym z publicznym transportem zbiorowym. - Ścisła współpraca, jednomyślność w Zarządzie, weryfikowanie tego, co robi Operator - Komunikacja Beskidzka i bieżąca analiza wszystkich danych przewozowych spowodowały, że jesteśmy jedną symbiozą, która obniża koszty dla właściciela, a jednocześnie zwiększa swoje przychody. To pokazuje, że bycie razem i wspólne wypracowywanie rozwiązań skutkuje tym, że jest dla wszystkich taniej - mówił Paweł Sadza.

Włodarze gmin i powiatu podczas spotkania szukali rozwiązań, w jakim kierunku rozwijać komunikację publiczną. - Związki Powiatowo-Gminne są jedną z form współpracy pomiędzy jednostkami samorządu. Zależy nam na tym, aby na terenie powiatu stworzyć sprawną i funkcjonalną sieć połączeń. Na jaką formę współpracy się zdecydujemy, będzie to tematem naszych dalszych rozmów - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński. I dodaje, że włodarze gmin i powiatu będą kontynuować rozmowy na temat rozwoju komunikacji publicznej podczas wrześniowego Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego.

• Komunikacja publiczna

Objazd w komunikacji powiatowej [aktualizacja]

16 września rano: otwarta została Droga Wojewódzka nr 933 w Brzeźcach. Linia U1 Pszczyna-Pawłowice-Pszczyna wraca na standardową trasę (bez objazdu).

• Komunikacja publiczna

Odblaski na Dzień bez Samochodu

22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. W akcję promocji alternatywnych form przemieszczania się kolejny rok z rzędu włączył się Powiat Pszczyński.