Trwa projektowanie ścieżki pieszo-rowerowej z Wisły Wielkiej do Strumienia

Dzięki współpracy czterech samorządów powstaje projekt budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż DW 939 na odcinku od ulicy Bielskiej w Strumieniu do ulicy Brzozowej w Wiśle Wielkiej.

Grupa osób siedzi przy owalnym stole, na którym położone są dokumenty, rozmawiają.

15 lipca w siedzibie Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie odbyło się spotkanie z projektantami i przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Uczestniczyli w nim przedstawiciele zaangażowanych samorządów - Starostwa Powiatowego w Pszczynie, Urzędu Miejskiego w Pszczynie i Strumieniu, Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie i Cieszynie.

Trwają ustalenia w związku z przygotowywaną dokumentacją projektową rozbudowy drogi wojewódzkiej polegającej na budowie dwukierunkowego ciągu dla rowerzystów i pieszych o długości 5,4 km wzdłuż drogi wojewódzkiej od Strumienia do Wisły Wielkiej. Początek inwestycji przewidziano na skrzyżowaniu z ul. Bielską w Strumieniu, a koniec ścieżki pieszo-rowerowej - na skrzyżowaniu z ul. Brzozową w Wiśle Wielkiej.

Liderem projektu jest Powiat Pszczyński. - Dokumentacja projektowa powstaje dzięki staraniom czterech lokalnych samorządów. Dziękuję samorządowcom za otwartość na współpracę - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu i dodaje, że droga wojewódzka 939 to niebezpieczna trasa o dużym nasileniu ruchu samochodowego. - Korzysta z niej wielu rowerzystów i piesi. Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego - podkreśla.

Wspólne sfinansowanie projektu zadeklarowali włodarze czterech samorządów - Powiatu Pszczyńskiego i Powiatu Cieszyńskiego oraz Gminy Pszczyna i Gminy Strumień. Kosztorys wykonania dokumentacji, którą przygotowuje firma Pracownia Projektowa Niweleta z Bielska-Białej wyniesie ok. 512 tys. zł. Samorządowcy po zakończeniu projektowania będą starać się pozyskać środki na budowę ciągu pieszo-rowerowego, by w ten sposób połączyć dwa miasta - Pszczynę i Strumień oraz dwa powiaty - pszczyński i cieszyński.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.

Rachunki za energię elektryczną: kampania edukacyjna Urzędu Regulacji Energetyki nt. umów z ceną dynamiczną

Od 24 sierpnia u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. Sprawdź, czy ta oferta jest dla Ciebie.