W uzdrowisku i skansenie zapachniało sztuką

W weekend zostały otwarte dwie kolejne wystawy w ramach „Prania pachnącego sztuką”, projektu realizowanego z inicjatywy Powiatu Pszczyńskiego. Fotografie Stowarzyszenia „Przeciw Nicości” można oglądać w goczałkowickim uzdrowisku, a grafiki Aleksandra Spyry - w pszczyńskim skansenie.

Grafiki na płótnach wywieszone obok chaty w skansenie.

Obrazy, fotografie i grafiki zdobią przestrzeń naszego powiatu, dzięki projektowi "Pranie pachnące sztuką". W sobotę 13 lipca w goczałkowickim uzdrowisku odbył się wernisaż fotografii Stowarzyszenia „Przeciw Nicości”. Wystawa zdjęć grupy przyjaciół, którą łączy miłość do fotografii, została zaprezentowana przy fontannie przed budynkiem administracji uzdrowiska. Stowarzyszenie Fotograficzne, które zostało założone przez Mieczysława Wielomskiego w 2015 roku w Goczałkowicach-Zdroju skupia fotografików z całej Polski, którzy realizują wspólne projekty. W goczałkowickim uzdrowisku na płótnach zostały zaprezentowane fotografie z cyklu „Polska jest piękna”.

W niedzielne popołudnie w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej przy dźwiękach Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej została otwarta kolejna plenerowa wystawa. W wyjątkowej scenerii chałupy z Grzawy zaprezentowano 12 grafik Aleksandra Spyry - pszczyńskiego artysty-plastyka, założyciela Zespołu Regionalnego „Pszczyna”, inicjatora budowy Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej, autora wielu publikacji z zakresu historii i kultury regionalnej. Prezentowane grafiki powstały w latach 60-90-tych XX wieku, inspirowane kręgiem kultury ludowo-sakralnej. Wykonane zostały w technice druku wypukłego - linorytu, drzeworytu i cynkografii.

Fotografie Stowarzyszenia „Przeciw Nicości” i grafiki Aleksandra Spyry zaprezentowano w niecodziennej formie... wydrukowano na tkaninie dekoracyjnej i wywieszono jak pranie, na sznurze i przypięto klamerkami. Do projektu Powiat Pszczyński zaprosił także Osiedle Śródmieście, gdzie można oglądać wystawę Anny Stoszek-Szroborz. W ogrodzie pszczyńskiego starostwa prezentowane są obrazy Moniki Balcar-Konieczny. Wkrótce „pranie” pojawi się również przy Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu, gdzie w piątek 2 sierpnia o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Widery. „Pranie pachnące sztuką” będzie zdobić przestrzeń powiatu pszczyńskiego przez całe wakacje.

Grafiki Aleksandra Spyry w skansenie

Fotografie Stowarzyszenia „Przeciw Nicości” w uzdrowisku

fot. Rafał Kalinowski, Mirosław Rak, Kazimierz Jastrzembski

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.

Rachunki za energię elektryczną: kampania edukacyjna Urzędu Regulacji Energetyki nt. umów z ceną dynamiczną

Od 24 sierpnia u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. Sprawdź, czy ta oferta jest dla Ciebie.